Afera księgowa wciąż wisi nad Tesco?

Choć brytyjski detalista porozumiał się w marcu z Urzędem ds. Poważnych Przestępstw Gospodarczych odnośnie do wysokości kary, jaką ma zapłacić za tzw. aferę księgową z 2014 roku, zanosi się na kolejny proces o odszkodowanie.

Kancelaria prawna Rosenblatt Solicitors namawia inwestorów do wsparcia nowego postępowania przeciw Tesco, gdyż dotychczasowe odszkodowania „nie sięgają wystarczająco daleko”.

Twierdzą też, że brytyjski detalista publikował nieprawidłowe dane finansowe przez dłuższy okres, niż ten objęty śledztwem nadzoru finansowego - Financial Conduct Authority. W jego efekcie brytyjski Urząd ds. Poważnych Przestępstw Gospodarczych (Serious Fraud Office) nakazał Tesco wpłatę 129 mln funtów grzywny.

- Nie ulega wątpliwości, co potwierdziło nawet wewnętrzne dochodzenie Tesco, że jego dane finansowe były zawyżane na długo przez 29 sierpnia 2014 roku i istnieje prawdopodobieństwo, że inwestorzy kupowali akcje spółki po zawyżonych cenach przynajmniej od 2013 roku – powiedziała Retail Gazette partner zarządzająca kancelarii Rosenblatt Tania McLeod. Dodała też, że nie jest przesądzone, czy ustalona z FCA rekompensata dla inwestorów jest sprawiedliwa i zgodna ze zdrowym rozsądkiem.

Wcześniej firma porozumiała się już z Financial Conduct Authority ws. rekompensaty dla inwestorów, którzy ponieśli straty z powodu błędnej informacji. Ustalono ją na 85 mln funtów. Dotyczy to osób, które nabyły akcje detalisty między publikacją nieprawidłowych danych w raporcie finansowym a ujawnieniem tej informacji. Dodatkowo detalista musi pokryć koszty postępowań. Razem afera księgowa kosztować miała Tesco 235 mln funtów.

We wrześniu 2014 r. Tesco podał informację, że w raporcie opublikowanym miesiąc wcześniej zawyżyło zysk o 250 mln funtów, następnie podnosząc te kwotę do 263 mln funtów. Po badaniu niezależnego audytora okazało się, że wynik został zawyżony o 326 mln funtów. Po aferze stanowiska straciło kierownictwo koncernu, a akcje Tesco poszły w dół z ok. 230 funtów za walor przed ujawnieniem afery do niespełna 165 funtów pod koniec 2014 r.

Magdalena Weiss 1011 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.