Połączenie Tesco i Bookera coraz bliżej

Połączenie z Tesco nastąpi prawdopodobnie pod koniec 2017 lub na początku 2018 r. - poinformował przy okazji publikacji wyników firmy Booker jej prezes Charles Wilson.

- Dokładny termin uzależniony jest „od niezbędnych zgód udziałowców" – zastrzegł prezes Bookera.

O zamiarze połączenia sił obie firmy – największy brytyjski detalista Tesco i największa na Wyspach sieć hurtowni cash and carry Booker poinformowały pod koniec stycznia 2017 r.

Oferta Tesco opiewa na 3,7 mld funtów. Tymczasem dwóch spośród największych akcjonariuszy Tesco wyraziło wątpliwości, co do ekonomicznego sensu połączenia.

- Kombinacja obu biznesów powinna poprawić wybór, jakość, ceny i poziom obsługi zarówno dla brytyjskich konsumentów Tesco, jak i dla klientów Bookera, którymi są drobni przedsiębiorcy, detaliści i restauratorzy – zapewniał Wilson.

Booker Group jest największym brytyjskim hurtownikiem żywności, który w systemie cash and carry obsługuje 1,5 mln klientów, głównie sklepów, kawiarni, pubów i restauracji. Ma też własne marki sklepów convenience, pod którymi we franczyzie działają niezależni detaliści: Premier, Family Shopper, Budgens i Londis. Do grupy należą też Booker Wholesale, Makro, Booker Direct, Classic Drinks, Ritter Courivaud, Chef Direct i Booker India. Zatrudniają łącznie 13 tys. osób. W zakończonym 24 marca roku obrotowym grupa miała 5,3 mld funtów sprzedaży, co oznacza wzrost LFL o 0-,5 proc., przy czym sprzedaż na rzecz detalistów spadła o 0,6 proc., natomiast restauratorzy wydali o 4,4 proc. więcej. Zysk przed podatkami wzrósł o 15 proc. do 174 mln funtów.

Dla porównania grupa Tesco miała w ostatnim roku finansowym zakończonym 25 lutego 50 mld funtów sprzedaży i zysk operacyjny w wysokości 1 mld funtów.

Obie firmy spodziewają się efektu synergii na poziomie 200 mln funtów rocznie (bez podatków) do końca trzeciego roku po transakcji, przy czym 175 mln funtów zaoszczędzonych zostanie na kosztach, a przynajmniej 25 mln będą to synergie przychodowe.

Magdalena Weiss 1011 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.