Byli pracownicy Biedronki znów w natarciu

Jak bumerang wraca sprawa grzechów Biedronki sprzed kilkunastu lat. Kancelaria Lech Obara i Wspólnicy przygotowuje pozew zbiorowy przeciwko spółce, który jak na razie został przygotowany w imieniu 10 byłych pracowników Biedronki.

O sprawie poinformował "Dziennik Gazeta Prawna". Pracownicy będą się domagać zadośćuczynienia za naruszenie ich prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Ich roszczenia są różne. Najniższe odszkodowane, o jakie występują wynosi 7,5 tys. zł, najwyższe - 48 tys. zł (w zależności od stażu pracy).

- Podstawą do wyliczenia zadośćuczynienia było dla nas orzeczenie, które zapadło już w przypadku jednej z pracownic Biedronki. Pozwoliło nam to na ustalenie dochodzonego wymiaru zadośćuczynienia na poziomie 3,6 tys. zł za każdy rok pracy - tłumaczy w rozmowie "Dziennikiem Gazeta Prawna" Olga Malinowska, radca prawny Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Lech Obara i Współpracownicy".

Według byłych pracowników Biedronki, głównie kasjerów-sprzedawców, dopuszczano ich do pracy bez ważnych badań lekarskich zezwalających na wykonywanie czynności, do których faktycznie byli przydzieleni. Chodzi przede wszystkich o kasjerów, których obowiązkiem było również m.in. rozładowywanie dostaw, co wiązało się z dźwiganiem dużych ciężarów czy ciągnięcie tonowych ładunków na wózkach ręcznych.

Zarzuty wobec byłego pracodawcy dotyczą głównie okresu sprzed ok. 17 lat. Jeszcze w 2006 r. przed polskimi sądami toczyło się kilkadziesiąt procesów, w których byli pracownicy Biedronek domagali się łącznie około 3,5 mln zł "za zmuszanie do ręcznego rozładowywania ciężarówek i pracę ponad normę, bez zapłaty za godziny nadliczbowe". Pomagało im powołane specjalnie w tym celu Stowarzyszenie Poszkodowanych Przez Wielkie Sieci Handlowe "Biedronka", dziś nieaktywne.

Sprawy kończyły się różnie, jednak po aferze sprzed lat Jeronimo Martins, operator sieci Biedronka, wprowadził nowe standardy zatrudnienia, w tym także płacowe.

 

Ilona Mrozowska 2180 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.