Makaron z kurkumą to jednak makaron

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że nazwa "makaron", w przypadku makaronu z dodatkiem kurkumy, nie wprowadza konsumenta w błąd. To Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych domagała się od producentów dodawania na etykiecie informacji, że makaron zawiera kurkumę.

Inspekcja twierdziła, że makaron bezjajeczny, który zawiera kurkumę musi być oznaczony jako "makaron z kurkumą". Spór o to trwał od kilku lat. Stanowisko Centrum Prawa Żywnościowego było odmienne - taki produkt można oznakować jako "makaron". Obecność kurkumy wskazana jest bowiem w liście składników. 

Centrum Prawa Żywnościowego prowadziło sprawę jeszcze od momentu odwołania do organu II instancji, przez postępowanie przed WSA a na NSA kończąc.

Jak wskazuje Agnieszka Szymecka-Wesołowska, Wspólniczka i współzałożycielka Centrum Prawa Żywnościowego, to już drugie orzeczenie NSA w tego rodzaju sprawie. Można więc mówić o jednolitej linii orzeczniczej. Dla producentów oznacza tyle, że nazwa „makaron”, w przypadku makaronu z zawartością kurkumy, nie powinna być już więcej kwestionowana, a dla konsumentów tyle, że muszą zapoznawać się z wykazem składników.

- Podczas rozprawy Sąd wiele uwagi poświęcił koncepcji przeciętnego konsumenta. Z orzeczenia wynika, że jest to – a przynajmniej powinna być –  osoba czytająca etykiety. Osobiście mnie to cieszy, bo takie orzeczenie ma walor edukacyjny i kształtuje standard świadomości konsumenckiej. Nie zwalnia konsumentów z lektury etykiety. Po to bowiem prawodawca drobiazgowo reguluje, co ma się na etykiecie znaleźć, żeby ktoś z tej informacji korzystał - dodaje Wspólniczka i współzałożycielka Centrum Prawa Żywnościowego.

Ilona Mrozowska 4594 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.