Victualia Saluber. Makaron z czrnej fasoli 3 Pauly

Bez glutenu.

Dotychczas dostępna oferta makaronów 3 Pauly powiększyła się o kolejny produkt – Bezglutenowy makaron z czarnej fasoli.

Produkt jest bogaty w białko, a do tego charakteryzuje się obniżoną zawartością węglowodanów. Makaron wytwarzany jest z czarnej fasoli, która zawiera żelazo, białko oraz antyoksydanty. Nie zawiera glutenu, laktozy, mleka ani jaj, dzięki czemu jest odpowiednim produktem zarówno dla wegetarian czy wegan, jak i dla osób zmagających się z nietolerancjami pokarmowymi.

Bezglutenowy makaron z czarnej fasoli 3 Pauly dostępny jest w kartonowych opakowaniach o gramaturze 250 g w cenie ok. 13 zł. 

Oferta marki 3 Pauly skupia się wokół żywności ekologicznej, z niską zawartością najczęściej występujących alerganów. Obejmuje produkty bezglutenowe, pełnoziarniste, bezlaktozowe, ubogie w fruktozę i bogate w błonnik – przede wszystkim ponad sześćdziesiąt różnych rodzajów pieczywa, ciast i ciastek, makaronów, mieszanek mąk, musli i przekąsek.

Joanna Hamdan 12542 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.