Eurocash notuje stratę z powodu inwestycji

Inwestycje w nowe projekty, takie jak dystrybucja produktów świeżych do Delikatesów Centrum i rozwój nowych formatów zwiększyły zadłużenie Eurocashu i koszty jego obsługi.

W efekcie w I kwartale 2017 roku największa grupa hurtowa w Polsce miała zysk EBITDA niższy o jedną piątą niż rok wcześniej. Wyniósł on 37,5 mln zł. Wynik operacyjny zamknął się stratą w wysokości prawie 7 mln zł wobec osiągniętego przed rokiem zysku 6,6 mln zł. Na czysto skonsolidowana strata sięgnęła prawie 15 mln zł wobec 2 mln zł zysku netto przed rokiem.

Jak tlumaczy spółka, spadek EBITDA związany był z inwestycjami Grupy Eurocash w rozwój dystrybucji produktów świeżych do Delikatesów Centrum oraz rozwój nowych formatów detalicznych, takich jak Duży Ben, 1minute, Kontigo oraz Abc na kołach.

- Rozwój dostaw produktów świeżych przełożył się pozytywnie na sprzedaż like-for-like (LFL) w sieci Delikatesy Centrum. Hurtowa sprzedaż LFL do Delikatesów Centrum wzrosła w I kwartale 2017 r. o ponad 8,6 proc. rok do roku – podkreśla Eurocash.

Wzrosły natomiast przychody grupy: w ciągu trzech pierwszych miesięcy roku sprzedaż wyniosła prawie 5,2 mld zł i była wyższa od ubiegłorocznej o 9 proc.

- Zawdzięczamy to przede wszystkim akwizycjom, sfinalizowanym na przełomie 2016 i 2017 r., a w szczególności przejęciu EKO Holdingu, do którego należy blisko 250 supermarketów EKO w południowo-zachodniej Polsce – powiedział Jacek Owczarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Grupy Eurocash.

Marża brutto na sprzedaży zwiększyła się do 10,53 proc. z 9,71 proc. rok wcześniej. Wzrósł także – o 18 proc. – zysk brutto na sprzedaży do 547 mln zł.

Grupa Eurocash to największa polska firma zajmująca się hurtową dystrybucją produktów żywnościowych oraz wsparciem marketingowym dla niezależnych polskich przedsiębiorców prowadzących działalność detaliczną. Wspierane przez Eurocash sieci franczyzowe i partnerskie zrzeszają ponad 14 tysięcy niezależnych sklepów działających pod takimi markami jak abc, Groszek, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Euro Sklep czy Gama.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.