Kolejne obostrzenia na rynku papierosów

W Brukseli trwają konsultację w sprawie nowego systemu monitorowania wyrobów tytoniowych.

Zgodnie z dyrektywą tytoniową, każda paczka papierosów na rynku krajów Unii Europejskiej, w tym Polski, będzie musiała od 2019 r. być cały czas śledzona. Chodzi o drogę od fabryki do handlu detalicznego.

Komisja Europejska poważnie rozważa narzucenie krajom członkowskim założeń i norm technicznych funkcjonowania takiego właśnie systemu.

Obecnie koncerny monitorują wyprodukowane przez siebie papierosy, ale ich monit kończy się na hurtowni, nie sklepie detalicznym.

Szacuje się, że koszt obsługi takiego systemu przekroczyłby 60 mln euro. - Koszt systemu będzie obciążał finansowo i operacyjnie polskich przedsiębiorców - dystrybutorów i producentów wyrobów tytoniowych, w skrajnym przypadku może doprowadzić do wzrostu cen produktów tytoniowych - alarmował już w ubiegłym roku Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu.

Ilona Mrozowska 2265 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }