Indykpol zarobił mniej

Grupa Kapitałowa Indykpol zwiększyła w 2016 przychody ze sprzedaży, ale odnotowała spadek rentowności, przez co jej skonsolidowany zysk netto spadł o ponad 60 proc. w porównaniu z 2015 rokiem.

W całym roku 2016 Grupa Kapitałowa Indykpol miała prawie 1,33 mld zł przychodów ze sprzedaży, co jest wynikiem lepszym od uzyskanego w 2015 r. o 8,7 proc. Zysk operacyjny skurczył się jednak o ponad połowę do niespełna 16 mln zł, natomiast na czysto grupa zarobiła 9,55 mln zł, o 61 proc. mniej niż w roku poprzednim.

Jak podkreśla zarząd Indykpolu w raporcie, producentom drobiu zaszkodziło wykrycie ognisk ptasiej grypy po koniec ub. roku.

- Zdarzenie to ograniczyło eksport mięsa i produktów drobiowych z terytorium Polski do niektórych krajów trzecich takich jak: Algieria, Azerbejdżan, Chiny, Gruzja, Japonia, RPA, Tajwan i Wietnam. Od dłuższego czasu w Polsce jest lekka nadprodukcja drobiu i ograniczenia w eksporcie mogą pogorszyć marże osiągane zarówno przez rzeźnie jak i hodowców. Efektem tego może być spadek produkcji drobiu w Polsce – napisano w komunikacie.

Indykpol wprawdzie osiąga z eksportu tylko 23,2 proc. sprzedaży, a 90 proc. odbiorców stanowią rynku unijne, jednak sam fakt ograniczenia możliwości eksportu spowodował wzrost konkurencji na rynku, co odczuła spółka.

Ograniczenia eksportowe przerwały między innymi ekspansję Grupy Indykpol w krajach afrykańskich i krajach Dalekiego Wschodu. Na rynku chińskim i RPA Grupa odnotowywała wzrosty sprzedaży i wiązała z tymi rynkami plany rozwojowe. Osiągała też na nich wyższe marże niż na rynkach unijnych.

Grupa Kapitałowa Indykpol w skali roku przetwarza ponad 170 tys. ton drobiu. Grupa produkuje pisklęta indycze, kurczęce i gęsie na potrzeby własnych ferm oraz współpracujących hodowców. Dysponuje własnymi obiektami fermowymi o powierzchni ponad 160 tys. mkw. Dostarcza paszę pod potrzeby własnych ferm oraz niezależnych kontrahentów.

Zdjęcie: Photogenica

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.