Indykpol zarobił mniej
Grupa Kapitałowa Indykpol zwiększyła w 2016 przychody ze sprzedaży, ale odnotowała spadek rentowności, przez co jej skonsolidowany zysk netto spadł o ponad 60 proc. w porównaniu z 2015 rokiem.
Jak podkreśla zarząd Indykpolu w raporcie, producentom drobiu zaszkodziło wykrycie ognisk ptasiej grypy po koniec ub. roku.
- Zdarzenie to ograniczyło eksport mięsa i produktów drobiowych z terytorium Polski do niektórych krajów trzecich takich jak: Algieria, Azerbejdżan, Chiny, Gruzja, Japonia, RPA, Tajwan i Wietnam. Od dłuższego czasu w Polsce jest lekka nadprodukcja drobiu i ograniczenia w eksporcie mogą pogorszyć marże osiągane zarówno przez rzeźnie jak i hodowców. Efektem tego może być spadek produkcji drobiu w Polsce – napisano w komunikacie.
Indykpol wprawdzie osiąga z eksportu tylko 23,2 proc. sprzedaży, a 90 proc. odbiorców stanowią rynku unijne, jednak sam fakt ograniczenia możliwości eksportu spowodował wzrost konkurencji na rynku, co odczuła spółka.
Ograniczenia eksportowe przerwały między innymi ekspansję Grupy Indykpol w krajach afrykańskich i krajach Dalekiego Wschodu. Na rynku chińskim i RPA Grupa odnotowywała wzrosty sprzedaży i wiązała z tymi rynkami plany rozwojowe. Osiągała też na nich wyższe marże niż na rynkach unijnych.
Grupa Kapitałowa Indykpol w skali roku przetwarza ponad 170 tys. ton drobiu. Grupa produkuje pisklęta indycze, kurczęce i gęsie na potrzeby własnych ferm oraz współpracujących hodowców. Dysponuje własnymi obiektami fermowymi o powierzchni ponad 160 tys. mkw. Dostarcza paszę pod potrzeby własnych ferm oraz niezależnych kontrahentów.
Zdjęcie: Photogenica

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.