Zakaz handlu w niedziele uderzy też w branżę turystyczną

Ograniczenie handlu w niedziele może mieć negatywny wpływ na sytuację przedsiębiorców i pracowników w miejscowościach turystycznych, zwłaszcza tam, gdzie zdecydowana większość przychodów całego roku przypada na sezon wakacyjny - alarmuje Polska Rada Centrów Handlowych.

Jak wynika z danych GUS, na koniec drugiego kwartału 2016 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 1 392,5 tys. osób i była najniższa od trzeciego kwartału 2008 r. W porównaniu do stanu z końca marca zmniejszyła się o 208 tys. osób - tak duży spadek nastąpił wskutek zwiększonego zapotrzebowania na pracowników sezonowych.

Z podobnym zjawiskiem mieliśmy do czynienia także w 2015 r., gdy liczba bezrobotnych obniżyła się między marcem a czerwcem o 238 tys. osób. W okresie wakacyjnym lawinowo wręcz rośnie liczba ofert pracy w miejscowościach turystycznych – zarówno na cały sezon letni, ale również na dodatkową pracę w weekendy – kiedy to popularne kurorty przeżywają prawdziwe oblężenie.

W trakcie letnich weekendów to niedziele są właśnie dniem, w którym miasta odwiedza największa liczba turystów oraz gości, którzy chcą, a czasami wręcz muszą zrobić zakupy. Z drugiej strony wielu mieszkańców tych miejscowości zarabia na życie właśnie dzięki weekendowemu handlowi nastawionemu na turystów.

- Pomysłodawcy projektu ustawy o zakazie handlu w niedziele nie podjęli się niestety oszacowania konsekwencji wprowadzenia regulacji dla miejscowości turystycznych. Nie jest więc znana ani skala spadku zatrudnienia, ani strat finansowych lokalnych przedsiębiorców, dla których działalność prowadzona w okresie letnim stanowi często główne źródło dochodu – uważają przedstawiciele PRCH.

Z dostępnych analiz, m.in. Raportu PwC przygotowanego dla PRCH wynika, że spadek obrotów w całym sektorze handlu detalicznego w Polsce wyniesie co najmniej 9,6 mld zł, a spadek zatrudnienia minimum 36 tys. osób. Niedzielny zakaz handlu może przełożyć się również na obroty w punktach gastronomicznych – tych ulokowanych w centrach handlowych spadną o ok 451 mln zł, a pracę może stracić ponad 1,8 tys. osób.

 

Katarzyna Pierzchała 1620 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.