Jak, kiedy i co piją Polacy?

Piwo jest najpopularniejszym napojem alkoholowym w Polsce, wynika z badania CBOS. Przynajmniej raz w miesiącu sięga po nie 73 proc. pełnoletnich konsumentów.

Niemal co drugi dorosły Polak co najmniej raz w miesiącu pije wódkę, niewiele mniej (46,1 proc.) raczy się winem. Więcej piją mężczyźni – 62,5 proc. konsumowanych trunków. Wódka króluje podczas okazji towarzyskich, wino – przy rodzinnych stołach, natomiast piwo spożywane jest zarówno w gronie znajomych/przyjaciół, jak i w pojedynkę.

Najmniej jednostek alkoholu w jednorazowo spożywanej porcji przyjmują koneserzy wina – średnio za jednym razem konsumują 400 ml, czyli niewiele ponad pół butelki, co odpowiada 4 jednostkom alkoholu. O połowę więcej wchłaniają amatorzy piwa – 6 jednostek w postaci trzech półlitrowych kufli. Natomiast konsumenci wódki przy pojedynczej okazji wypijają 330 ml trunku, co odpowiada większej liczbie jednostek alkoholu niż w przypadku piwa i wina razem wziętych.

Niemal połowa okazji do spożywania najmocniejszych trunków przypada na dni wolne od pracy, natomiast w przypadku piwa i wina na weekendy przypada między 35 a 38 proc. okazji. W tygodniu po wino sięga 10,9 proc. pytanych, po piwo 10,5 proc., a po wódkę tylko 7,7 proc. W weekend natomiast proporcje się odwracają – ponad 30 proc. spożywa wódkę, podczas gdy na piwo i wino pisze się po 22 proc. badanych.

Badanie "Modele picia napojów alkoholowych w Polsce" zostało przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej na zlecenie Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie w lutym 2017 r. na ogólnopolskiej próbie kwotowej 1309 osób powyżej 18 r.ż. pijących alkohol.


Magdalena Weiss 1007 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.