W sieci łatwo o podróbki

Ponad 560 spraw o podróbki zakupione w Internecie odnotowały Europejskie Centra Konsumenckie w całej UE w ciągu zaledwie pół roku.

- Nie ma tygodnia, żebyśmy nie otrzymali zapytania lub prośby o mediację w sprawie zakupionego w Internecie produktu, który okazał się być podróbką lub produktem niezgodnym z opisem, a producent nie chce uwzględnić reklamacji – mówi Katarzyna Słupek z Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Warszawie.

W całej Europie między marcem a sierpniem 2016 r. Europejskie Centra Konsumenckie w krajach UE odnotowały 562 podobne sprawy, wynika z raportu ECC-Net „The impact of counterfeiting on online consumer rights in Europe”. - To duża liczba, jeśli się zważy, że nasze centra zajmują się tylko transakcjami transgranicznymi – komentuje Katarzyna Słupek.

W liczbie tej większość spraw, bo 393, dotyczyło zakupów w krajach niebędących członkami UE, głównie Chinach. Najwięcej podróbek rozprowadzanych jest w sieci w kategoriach takich jak ubrania, buty i urządzenia elektroniczne.

Europejskie Centrum Konsumenckie z okazji Światowego Dnia Własności Intelektualnej, który przypada 26 kwietnia przypomina, że podróbki mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a ponadto obarczone ryzykiem zniszczenia opłaconego już produktu w razie przechwycenia go przez służby celne. Przestrzega też, że sprzedawca niemal na pewno nie będzie skłonny uwzględnić reklamacji. Dlatego ECK radzi, by m.in. dokładnie sprawdzać tożsamość sprzedawcy, zwrócić uwagę na jakość strony internetowej, poszukać stacjonarnych punktów danego sprzedawcy i zapłacić kartą, co ułatwia odzyskanie pieniędzy. Warto też przyjrzeć się opiniom innych konsumentów o sklepie.

Magdalena Weiss 1007 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.