Made in Poland

Produkty krajowych marek są, zdaniem konsumentów, tańsze od zagranicznych i mają wyższą jakość. Jednocześnie mają jednak ograniczony asortyment i możliwości dystrybucyjne poza krajem, z czego ankietowani również zdają sobie sprawę.

Tak wynika z badania poświęconego postawom konsumentów wobec marek pochodzenia polskiego i zagranicznego, które zrealizował zespół pracowników Katedry Rynku, Marketingu i Jakości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przy współpracy instytutu ARC Rynek i Opinia.

Dla konsumentów polska marka to przede wszystkim tradycje narodowe, ekologiczność i praktyczność. Najmniej badanych kojarzyło marki pochodzące z Polski z prestiżem (5 proc.) i niską jakością (7 proc.).

W porównaniu z markami zagranicznymi mocną stroną produktów rodzimych marek są jakość i cena, zaś słabszą: ograniczony asortyment i możliwości dystrybucji poza krajem.

- Wyniki badania potwierdzają, że istnieją różnice w postawach konsumentów wobec marek pochodzenia polskiego i marek pochodzenia zagranicznego - komentuje dr hab. prof. SGH Radosław Baran. - Produkty oznakowane marką pochodzenia polskiego są postrzegane przez badanych jako charakteryzujące się mniejszymi możliwościami sprzedaży na rynkach zagranicznych, a także węższym asortymentem niż produkty oznakowane marką pochodzenia zagranicznego. Produkty oznakowane marką pochodzenia polskiego są też postrzegane jako charakteryzujące się niższym poziomem cen i wyższą jakością niż produkty oznakowane marką pochodzenia zagranicznego – wyjaśnia. 

Spośród badanych kategorii polskość marki miała największe znaczenie przy produktach mlecznych.

- Konsumenci przyzwyczaili się do tego, że większość produktów obecnych w sprzedaży jest wytwarzana w krajach azjatyckich - mówi dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia. - Tym bardziej zdają się doceniać produkty wytworzone na przykład w Europie. Takie produkty uznawane są za lepsze gatunkowo. Oznaczenie 'Made in China' czy ‘Made in Bangladesh”, nawet jeśli jest to produkt uznanej marki, która gwarantuje wysoką jakość, może budzić skojarzenia, że producent chciał zaoszczędzić na produkcji i być może odbije się to na jakości. Wiele marek, które nie przeniosły produkcji do Azji, wykorzystuje to w swojej komunikacji marketingowej i podkreśla jako przewagę rynkową - podkreśla Adam Czarnecki. 

Zdjęcie: Photogenica

Badanie przeprowadzono przy wykorzystaniu techniki ankietowej (ang. Web Panel Interview) w ramach panelu internetowego e-panel, należącego do agencji badawczej ARC Rynek i Opinia na próbie 1012 osób. Próba była reprezentatywna dla dorosłych internautów w Polsce. Termin przeprowadzenia badania: lipiec 2016.

Ilona Mrozowska 2179 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.