Grupa Żywiec z niższymi przychodami i zyskiem

Druga największa grupa browarnicza w Polsce, Grupa Żywiec miała w I kwartale 2017 roku przychody ze sprzedaży niższe o 13 proc. niż rok wcześniej. Zysk netto spadł o ponad połowę.

W pierwszym kwartale 2017 roku Grupa Żywiec miała skonsolidowaną sprzedaż na poziomie 429,4 mln zł wobec 493,8 mln zł przed rokiem. Zysk operacyjny spadł o 9 proc. do poziomu39,4 mln zł, natomiast na czysto producent zarobił 27,9 mln zł, co jest wynikiem o ponad 53 proc. gorszym niż rok wcześniej. Żywiec  zapewnia jednak, że udało mu się utrzymać wartościowy udział w rynku.

– Zwiększyła się sprzedaż w segmencie piw premium, wzrosły przychody Grupy Żywiec na hektolitr i wzmocniono marki – napisano w raporcie finansowym. – W nadchodzących miesiącach Grupa Żywiec będzie koncentrować się na budowaniu wartości poprzez innowacje, umacnianiu pozycji w segmencie premium, dalszym budowaniu marek oraz będzie kontynuować działania ukierunkowane na dalszą poprawę obsługi klienta, zwiększanie efektywności wewnętrznej i utrzymanie modelu niskich kosztów.

Producent tłumaczy spadek sprzedaży i zysku zmianą modelu biznesowego oraz sprzedażą spółki dystrybucyjnej Distribev, do której doszło w lutym 2016 roku. Jej skutkiem był spadek przychodów, ale i kosztów. Poza konsolidacją przyczyną spadku przychodów był ogólny spadek rynku oraz czynnik sezonowe, czyli kwartał krótszy o jeden dzień oraz bez Wielkanocy, która przed rokiem przypadała w marcu, zaś w 2017 roku przesunęła się do II kwartału.

Grupa Żywiec jest drugim największym producentem piwa w Polsce po Kompanii Piwowarskiej. W jego port folio znajdują się takie marki, jak Żywiec, Warka, Tatra, Królewskie, Specjal, EB, Brackie czy Leżajsk. Grupa sprzedaje też marki zagraniczne, należące do większościowego akcjonariusza, Grupy Heineken, takie jak Heineken, Desperados czy Paulaner.

Magdalena Weiss 1128 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }