Tesco szykuje plan naprawczy dla Polski

Polska okazuje się największym wyzwaniem dla Tesco. Druga połowa 2016 roku okazała się dla brytyjskiego detalisty na tyle wymagająca, że odcisnęła piętno na funkcjonowaniu sieci w całym regionie. Prezes koncernu zapowiada jednak podjęcie kroków naprawczych.

– Ostatnie sześć miesięcy ubiegłego roku było wyraźnie bardziej wymagające niż poprzednie osiemnaście z powodu warunków konkurencyjnych – powiedział o polskim rynku Dave Lewis, prezes Tesco. – Odwiedziliśmy Polskę w ubiegłym tygodniu. To, co zobaczyliśmy, jest zachęcające w krótkiej perspektywie, natomiast musimy wdrożyć plan naprawczy. Prace są już w toku.

Tesco podało w tym tygodniu wyniki za rok 2016/2017 zakończony w lutym 2017 r. Choć ogółem grupa zwiększyła sprzedaż po raz pierwszy od siedmiu lat, w tym na rynku Wielkiej Brytanii i Irlandii, marża Tesco na rynkach międzynarodowych spadła o 0,42 punktu procentowego do 2,81 proc. (co prawda, wciąż jest wyższa niż średnia dla grupy). Zysk operacyjny z wyłączeniem zdarzeń jednorazowych na rynkach międzynarodowych (Polska, Czechy, Węgry, Słowacja, Tajlandia, Malezja) wyniósł 320 mln funtów, dokładnie tyle, co przed rokiem. Tyle że przy słabym funcie oznacza to spadek o 12,5 proc. w walutach lokalnych.

Dave Lewis podkreślił jednak, że w ubiegłym roku udało się poczynić oszczędności na polskim rynku, zwłaszcza w sektorze dystrybucji. W listopadzie Tesco uruchomiło swoje trzecie centrum dystrybucyjne w Polsce, w podpoznańskich Komornikach, co obniżyło koszty dostaw o 20 proc.

- Mówiąc o Europie Środkowej, mam na myśli trzy rosnące rynki : Węgry, Czechy i Słowację, które radzą sobie naprawdę dobrze. I mamy Polskę, gdzie przez półtora roku funkcjonowaliśmy bardzo dobrze, po czym w ostatnim półroczu zobaczyliśmy reakcję konkurentów na rynku. Teraz musimy się zastanowić, jak sobie najlepiej z tym poradzić – podsumował Dave Lewis.

Na zdjęciu: najnowsze centrum dystrybucyjne Tesco w Komornikach pod Poznaniem

Magdalena Weiss 1007 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.