W miastach regionalnych w budowie jest mało centrów handlowych

Jedno centrum w budowie i jedno w rozbudowie - to bilans prac zmierzających do powiększenia powierzchni w centrach handlowych w dziesięciu miastach regionalnych. Obie realizacje zakończą się w 2018 roku.

Jedno centrum w budowie i jedno w rozbudowie – to bilans prac zmierzających do powiększenia powierzchni w centrach handlowych w dziesięciu miastach regionalnych. Obie realizacje zakończą się w 2018 roku.

Po oddaniu do użytkowania centrum Ikea w Lublinie i rozbudowanej części  centrum Auchan Hetmańska w Białymstoku powierzchnia netto centrów handlowych w dziesięciu miastach regionalnych wzrośnie łącznie o 69 tys. mkw. do niemal 2 mln mkw., wynika z raportu Colliers International, który przeanalizował sytuację obiektów w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Lublinie, Częstochowie, Kielcach, Olsztynie, Radomiu, Rzeszowie i Toruniu. Lubelska Ikea liczyć będzie 57 tys. mkw., Auchan wzbogaci się o dodatkowe 12 tys. mkw.

Najwięcej centrów handlowych spośród tych miast jest w Lublinie – 13, następnie w Bydgoszczy – 10 i Rzeszowie – 9. Mieszkańcy Częstochowy, Kielc i Torunia mają do wyboru po cztery obiekty.

Największym nasyceniem powierzchnią na 1 tys. mieszkańców wykazuje się Rzeszów – to 1260 mkw. Nieco mniej jest jej w Bielsku-Białej: 1137 mkw. na 1 tys. mieszkańców. Na drugim końcu skali znajdują się Radom i Częstochowa, gdzie nasycenie jest o połowę niższe. Jednak to nie w tych miastach planowane są nowe inwestycje.

W Bydgoszczy w fazie projektu jest budowa dwóch outletów przy istniejących centrach Carrefour Glinki i Ikea. W Toruniu Pasażowi Zieleniec przybyć ma park handlowy, natomiast w Rzeszowie przebudowywana jest Plaza Rzeszów, w której powstanie pierwszy w regionie Decathlon.

Poziomy, jakich sięgają najwyższe czynsze w wymienionych miastach także różnią się od siebie. Najwyższego pułapu sięgają one w centrach handlowych Bielska-Białej i Bydgoszczy. Kształtują się tam w granicach 29-31 euro za 1 mkw. za miesiąc. Za to najtaniej jest w Częstochowie, Kielcach, Olsztynie i Radomiu. W tych miastach najwyższe opłaty plasują się w przedziale 25-27 euro za 1 mkw. za miesiąc. 

 

Na zdjęciu: Rozbudowywane centrum Auchan Hetmańska w Białymstoku

Magdalena Weiss 1003 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.