ZT Kruszwica. Kruszwica Olej

Z esencją masła.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie gastronomii, Kruszwica przygotowała nowość w ofercie produktów profesjonalnych – Kruszwica Olej z esencją masła.

Produkt łączy w sobie zalety użytkowe oleju rzepakowego – funkcjonalność, wytrzymałość w szerokim zakresie temperatur, wydajność, łatwość i szybkość pracy oraz walory masła klarowanego, które nadaje potrawom maślany smak oraz złocistą barwę. 

Dzięki kompozycji łączącej zalety masła klarowanego i walory funkcjonalne oleju rzepakowego produkt cechuje się wysoką stabilnością, co pozwala precyzyjnie kontrolować proces przygotowywania dań.

Wszechstronność Kruszwica Oleju z esencją masła wynika między innymi z wysokiej temperatury dymienia, która wynosi 2200C. Dzięki temu produkt może być stosowany zarówno do smażenia czy pieczenia, jak i do zimnych zastosowań.

Uniwersalna formuła produktu sprawia, że Kruszwica Olej z esencją masła sprawdza się do tworzenia dań między innymi z mięs, ryb, owoców morza oraz warzyw.

Produkt dystrybuowany jest w wygodnych butelkach 3 l.

Joanna Hamdan 13995 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.