W Polsce jest w budowie 21 centrów handlowych

W tym roku ponad 470 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowo-rozrywkowej trafi na rynek. Największe projekty realizowane są w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach i Gdańsku - wynika z danych Polskiej Rady Centrów Handlowych zebranych w raporcie PRCH Retail Research Forum.

W 2016 r. aktywność deweloperów koncentrowała się na największych i najmniejszych miastach. Otwarto wtedy 19 nowych centrów handlowo-rozrywkowych o łącznej powierzchni 367 tys. mkw., a rozbudowanych zostało 14 obiektów handlowych o łącznej powierzchni 90 tys. mkw.

Największym obiektem ukończonym w minionym roku było centrum handlowe Posnania w stolicy Wielkopolski o powierzchni najmu 100 tys. mkw., co stanowiło ponad 20 proc. powierzchni handlowej oddanej do użytku w 2016 r.

- Zarówno rok 2016, jak i 2017 to powrót deweloperów do największych aglomeracji i budowy dużych projektów handlowych – zauważa Radosław Knap, dyrektor generalny w Polskiej Radzie Centrów Handlowych. - Coraz silniej widać też trend rozbudowy i modernizacji istniejących już galerii. Trend ten będzie się umacniał, centra oddane do użytku kilkanaście lat temu w bardzo dobrych lokalizacjach i z ugruntowaną pozycją na rynku muszą dostosować swoją ofertę do współczesnego klienta, który korzysta z galerii w coraz szerszym zakresie – tłumaczy Knap.

Z raportu PRCH Retail Research Forum wynika, że obecnie w budowie znajduje się ponad 635 tys. mkw., z czego 16 proc. stanowią rozbudowy istniejących projektów handlowo-rozrywkowych. W 2017 r. w kraju może powstać ponad 470 tys. mkw. powierzchni handlowej w 21 galeriach, ponad ¾ budowanej obecnie powierzchni handlowej zostanie oddana do użytku mieszkańców największych aglomeracji. Największe projekty powstają obecnie w Warszawie (Galeria Młociny), Wrocławiu (Wroclavia), Gdańsku (Forum) Krakowie (Serenada) czy Katowicach (Galeria Libero).

Raport PRCH Retail Research Forum przygotowywany jest cyklicznie przez grupę ekspertów i analityków rynku nieruchomości komercyjnych z firm będących członkami Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Katarzyna Pierzchała 3566 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.