Przez internet najczęściej kupowane są ubrania i obuwie

Firma Mastercard opublikowała wyniki pierwszej edycji badania pt. "Masterindex - ogólnoeuropejskie trendy w handlu elektronicznym i nowych metodach płatności" przeprowadzonego w Polsce i 22 innych europejskich krajach.

Wyniki potwierdzają, że polscy konsumenci są w pierwszym szeregu, jeśli chodzi o częste zakupy online, korzystanie z płatności zbliżeniowych oraz rezerwę wobec płacenia gotówką.

Zakupy w sieci są już codziennością

Polacy przodują, jeśli chodzi o częste zakupy w internecie. Aż 9 proc. badanych z Polski deklaruje, że korzysta z e-sklepów codziennie lub prawie codziennie. To najlepszy wynik w Europie (ex aequo z Litwinami), wyraźnie powyżej europejskiej średniej na poziomie 6 proc.. Najwięcej ankietowanych kupuje w sieci raz w miesiącu – w Polsce to 25 proc. badanych, w porównaniu ze średnią Europejską na poziomie 23 proc..

Co najczęściej kupujemy online? Co drugi uczestnik badania Masterindex z Polski sięga po ubrania lub obuwie (51 proc.). Inne popularne kategorie produktów to książki (35 proc.), elektronika (33 proc.), kosmetyki (30 proc.) oraz sprzęt AGD i wyposażenie wnętrz (29 proc.).

Polacy nie odstają, jeśli chodzi o zamawianie przez internet zakupów spożywczych – robi to już 17 proc. badanych, czyli tyle samo, ile wynosi europejska średnia (prym w tej kategorii wiodą Brytyjczycy – 33 proc.). Natomiast w porównaniu z innymi Europejczykami rzadziej kupujemy przez internet usługi turystyczne: tylko 17 proc. rodzimych konsumentów rezerwuje w ten sposób hotele (30 proc. Europejczyków), a 14 proc. bilety kolejowe lub lotnicze (29 proc. w Europie).

- W naszym zeszłorocznym badaniu postawa otwartości polskich konsumentów na nowe technologie została potwierdzona dużą popularnością nowoczesnych form płatności bezgotówkowych i e-zakupów. Najnowsze, międzynarodowe badanie Mastercard pokazuje dodatkowo, że Polacy stają się pod tym względem europejskimi liderami. Dzięki temu w najbliższych latach Polska ma szansę przodować, jeśli chodzi o stosowanie najbardziej innowacyjnych form płatności, takich jak cyfrowy portfel Masterpass w handlu online czy płatności zbliżeniowe telefonem w sklepach stacjonarnych – powiedział Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe.

Zagraniczne e-sklepy: cena to nie wszystko

Mimo, że e-handel szybko staje się dla polskich konsumentów codziennością, znacznie rzadziej niż inni badani Europejczycy korzystają oni z zagranicznych e-sklepów. 39 proc. polskich internautów dokonało takiego zakupu, a tylko 20 proc. zrobiło to w ciągu ostatniego roku – oba wskazania plasują Polskę na ostatnim miejscu wśród krajów objętych badaniem Mastercard.

Zapytani o to, dlaczego nie kupują online za granicą, 41 proc. badanych Polaków odpowiada, że rodzime
e-sklepy spełniają ich potrzeby, 27 proc. ankietowanych kupowanie w zagranicznych e-sklepach nie przyszło do głowy, 24 proc. wskazuje na obawy związane ze zwrotem towaru, a dla 20 proc. problemem jest bariera językowa. Kluczowa dla popularności zagranicznego e-handlu wydaje się być geograficzna bliskość dużego rynku, gdzie używa się tego samego języka, ponieważ w Europie przodują w tej kwestii Austria (jęz. niemiecki) i Irlandia (jęz. angielski) – w obu tych krajach za granicą kupowało już prawie 90 proc. użytkowników sklepów online. Polskich konsumentów, którzy decydują się kupować w zagranicznych e-sklepach, najczęściej przekonuje do tego lepsza dostępność produktów (35 proc.) oraz bardziej atrakcyjna oferta (33 proc.).

Płatności online: szybkość ważniejsza niż bezpieczeństwo

Uczestnicy badania Masterindex wskazali również, w jaki sposób płacą za zakupy online. Ci z Polski najchętniej korzystają z przelewów bankowych, bez względu na to, czy kupują i płacą za pomocą komputera (68 proc. wskazań) czy telefonu (48 proc.). Za ekranem swojego komputera osobistego chętnie płacą też bezpośrednio na stronie internetowej detalisty (29 proc.) oraz kartą płatniczą (19 proc.), ale w tym ostatnim przypadku znacznie odbiegają od Europy (średnio 40 proc. wskazań). Z kolei w czasie zakupów online z pomocą smartfona chętnie używają aplikacji bankowości mobilnej (21 proc.), kart płatniczych (15 proc.), a także mobilnych portfeli cyfrowych (9 proc.). Wybierając metodę płatności online, polscy konsumenci zwracają uwagę przede wszystkim na jej szybkość (35 proc.) i wygodę (34 proc.). W przeciwieństwie do kupujących z innych krajów, rzadziej wskazują oni na kwestie bezpieczeństwa (19 proc., w porównaniu z europejską średnią 30 proc.), zapewne zakładając, że wybierane płatności online gwarantują już odpowiedni jego poziom.

Europejscy liderzy płatności zbliżeniowych

Jeśli chodzi o zakupy w sklepach stacjonarnych, Polska jest europejskim liderem pod względem popularności płatności zbliżeniowych. Niemal co czwarty polski konsument (23 proc.) dokonuje ich codziennie lub prawie codziennie – jest to wynik aż ponad 3-krotnie większy niż średnia europejska. Kolejne 40 proc. Polaków ankietowanych przez Mastercard płaci zbliżeniowo co najmniej raz w tygodniu (ponad 2-krotnie więcej niż w Europie). Już 81 proc. polskich konsumentów rozpoznaje też uniwersalny symbol płatności zbliżeniowych (tzw. „falkę”) umieszczany na kartach i w punktach sprzedaży (średnia europejska 65 proc.). Popularność transakcji zbliżeniowych jest związana z powszechnością kart i terminali płatniczych, które obsługują tę formę płatności. 85 proc. polskich respondentów deklaruje, że ich karta płatnicza posiada funkcję zbliżeniową, podczas gdy średnia europejska wynosi 43 proc. Polacy bardziej niż inni Europejczycy są też bardziej zadowoleni z możliwości płacenia kartami zbliżeniowymi, rzadziej mają obawy o bezpieczeństwo transakcji zbliżeniowych czy o brak kontroli nad wydatkami.

Karty debetowe zamiast gotówki

Polacy wydają się też mniej niż pozostali Europejczycy „uzależnieni” od gotówki. 39 proc. badanych deklaruje, że woli płacić gotówką, a 31 proc., że zawsze ma gotówkę w portfelu – oba wskazania są widocznie niższe niż europejska średnia (odpowiednio 47 proc. i 37 proc.). Z badań Mastercard wynika, że Polacy najczęściej posiadają jedną kartę płatniczą (58 proc. odpowiedzi), rzadziej dwie (28 proc.), bądź trzy lub więcej (15 proc.). Jeśli chodzi o ich rodzaje, to polscy konsumenci najchętniej korzystają z kart debetowych (78 proc.) i pod tym względem nieznacznie wyprzedzamy Europę (średnia 76 proc.). Pytani o powody, dla których korzystają z kart debetowych, Polacy częściej niż inni Europejczycy zwracają uwagę na szybkość płacenia kartą (53 proc.), niechęć do wypłat z bankomatu (49 proc.) i wady płacenia gotówką oraz otrzymywania reszty (42 proc.).

Z kolei jeśli chodzi o karty kredytowe, to polscy respondenci badania Masterindex korzystają z nich stosunkowo rzadko (30 proc. w Polsce vs 39 proc. w Europie). Nie decydują się na to głównie dlatego, że wolą wydawać tylko te pieniądze, którymi dysponują (52 proc.) oraz chcą mieć kontrolę nad swoimi wydatkami (31 proc.). Karta kredytowa jest więc postrzegana przez Polaków raczej jako „opcja awaryjna”. Takie podejście wynika m.in. z ogólnej niechęci polskich konsumentów do kupowania na kredyt (51 proc. wskazań), a także poglądu, że debet jest „złem koniecznym” (44 proc.). Polacy, którzy już zdecydują się korzystać z karty kredytowej, cenią w niej przede wszystkim możliwość odłożenia płatności w czasie (36 proc.) i możliwość dokonania nieplanowanego wcześniej zakupu (32 proc.).

(Zdjęcie: Ecommerce)

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.