Handlowcy życzliwie o stanowisku rządu

- Rekomendujemy przeprowadzenie dalszych konsultacji i analiz możliwego wpływu zakazów nakładanych przez ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele na różne obszary gospodarki oraz rozwagę podczas dalszych prac - głosi wspólne stanowisko organizacji reprezentujących polski handel.

27 marca odbyło się spotkanie największych organizacji reprezentujących polski handel, tj. Polskiej Izby Handlu, Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Forum Polskiego Handlu, Polskiej Rady Centrów Handlowych. Poświęcone ono było obywatelskiemu projektowi ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

Przedstawiciele organizacji handlowych wyrażają zaniepokojenie szerokim zakresem zastosowania ustawy oraz możliwym ujemnym wpływem tych zmian na gospodarkę, przychody budżetowe, miejsca pracy oraz handel detaliczny, usługi i logistykę.

- Jakkolwiek rozumiemy znaczenie społecznego aspektu tego projektu, należy podkreślić fakt, że ograniczenie handlu w niedzielę będzie miało wpływ na sytuację ekonomiczną kraju. Ponadto zwracamy uwagę na negatywny wpływ na polską gospodarkę i budżet państwa, który zależy przede wszystkim od konsumpcji wewnętrznej, co przełoży się bezpośrednio na konkurencyjność polskiej gospodarki. Dlatego wszelkie próby ograniczenia handlu w niedzielę powinny być wcześniej przeanalizowane w sposób bardzo rozważny. Doceniamy także wartość merytoryczną przedstawionego niedawno stanowiska rządu w tej sprawie - czytamy we wspólnym stanowisku organizacji handlowych.

Dlatego też rekomendują one przeprowadzenie dalszych konsultacji i analiz możliwego wpływu zakazów nakładanych przez tę ustawę na różne obszary gospodarki oraz rozwagę podczas dalszych prac.

- Projekt ten będzie miał wpływ praktycznie na wszystkich obywateli naszego kraju, zatem musimy zadbać, aby nie spowodował zaburzeń w funkcjonowaniu gospodarki w tak strategicznych obszarach jak handel i usługi. W najgorszym scenariuszu może przełożyć się to na pogorszenie kondycji handlu i usług oraz spadek przychodów budżetowych - uważają przedstawiciele branży.

Katarzyna Pierzchała 1620 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

  • Ewa Ewa odpowiedz

    Ludzie jedno podpisywali, a co innego wejdzie w życie. Solidarność powinna każdemu, kto podpisał ich projekt przesłać listę zmian, żeby widzieli, jak się zmienił projekt który podpisali

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.