Zakaz handlu w niedzielę od 1 stycznia 2018 r.?

Zakaz handlu w niedzielę mógłby zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2018 r., wynika z wypowiedzi posła PiS Jana Mosińskiego, przewodniczącego sejmowej podkomisji stałej ds. rynku pracy.

- To by było chyba najbardziej optymalne rozwiązanie - stwierdził w rozmowie z reporterem radia Tok FM, cytowany przez Money.pl.

Szef sejmowej podkomisji wyjaśnił, że wokół projektu będzie jeszcze toczyć się dyskusja, a zgłoszone przez rząd uwagi będą przez niego konsultowane, między innymi z przewodniczącym "Solidarności" Piotrem Dudą. Jak mówi Mosiński, jednym z pomysłów jest zastąpienie zakazu handlu ograniczeniami zatrudniania w niedzielę - po to, by "pracodawcy nie wykorzystywali ewentualnie obejść projektu obywatelskiego".

Przypomnijmy. W minionym tygodniu Rada Ministrów zarekomendowała etapowe wprowadzanie ograniczenia handlu w niedziele, choć przyznała, że widzi też zagrożenia tego obywatelskiego projektu ustawy.

Zdaniem rządu, ograniczenie handlu w niedziele jest ważnym społecznie zagadnieniem. Może doprowadzić do wzmocnienia więzi społecznych, szczególnie rodzinnych.

Dla rządzących istotne jest jednak, aby nowe przepisy były jasne i nie budziły wątpliwości interpretacyjnych. Ministrowie uważają, że powinny one zatem jasno określać zasadę, a także w sposób przejrzysty wyjątki od niej.

- Zbyt skomplikowane formułowanie licznych wyjątków od zakazu handlu w niedziele, jak również dopuszczenie takiego handlu w określonych przypadkach, np. za zgodą zatrudnionego, może stanowić źródło konfliktów i sporów. Nie będzie to sprzyjać procesowi akceptacji społecznej dla tak istotnych rozwiązań prawnych – taka opinia przeważała na posiedzeniu Rady Ministrów.

W ocenie rządu, podczas dalszych prac legislacyjnych w Sejmie warto rozważyć ewentualne etapowe wprowadzanie proponowanych zmian. Umożliwiłoby to bieżącą analizę skutków społecznych i ekonomicznych nowych rozwiązań.

Przypomnijmy, zgodnie z obywatelską propozycją, zakaz handlu w niedziele miałby dotyczyć większości placówek handlowych, z wieloma wyjątkami. Handel mógłby odbywać się jedynie w dwie kolejne niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, w ostatnią niedzielę stycznia, czerwca, sierpnia oraz w pierwszą niedzielę lipca. W wigilię Bożego Narodzenia (chyba, że przypada w niedzielę) oraz w Wielką Sobotę „handel oraz wykonywanie innych czynności sprzedażowych” mogłoby się odbywać do godz. 14. Projekt przewiduje też odpowiedzialność karną za złamanie zakazu handlu – chodzi tu o grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Komentarze

  • Ewa Ewa odpowiedz

    Jeśli Solidarność zmieni te wszystkie błędne zapisy i pozwoli na handel wszystkim małym sklepom, to ja się może pod takim projektem podpisze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.