100 mln euro dla Kauflanda od EBOR

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju po raz kolejny przyznał właścicielowi niemieckich sieci Kaufland i Lidl, Grupie Schwarz 100 mln euro pożyczki na rozwój sieci w Polsce.

Pieniądze mają zostać przeznaczone na wsparcie rozwoju sieci Kaufland w Polsce. Inwestycja ma dotyczyć działań środowiskowe i społeczne, polegających na modernizacji istniejących i budowie nowych sklepów pod kątem efektywności energetycznej, zarządzania zasobami, logistyki i wprowadzanie zrównoważonych praktyk w istniejących i nowo budowanych sklepach.

To nie pierwszy raz, kiedy Grupa Schwarz pożycza pieniądze. W 2015 r. światowe media obiegła informacja, że Grupa Schwarz na swój rozwój pożyczyła łącznie prawie 1 mld dol. Były to pieniądze od International Finance Corporation (IFC), mało znanej części Banku Światowego oraz właśnie Europejskiego Bank Odbudowy i Rozwoju. Banki tłumaczyły wówczas, że pożyczka dla Lidla i Kauflanda pomoże w rozwoju obu sieci w środkowej i wschodniej Europie, co zagwarantuje nowe miejsca pracy, otworzy nowe rynki zbytu dla lokalnych producentów oraz pomoże zaoferować na tych rynkach dobrą jakościowo żywność dla mniej zamożnych ludzi.

Nową pożyczkę przyznano w lipcu 2016 r., a powinna być ona dostępna już od stycznia 2017.

Kaufland ma w Polsce ponad 200 sklepów, działa w naszym kraju od 2001 roku. Oferuje kilkanaście tysięcy pozycji asortymentowych, a jego format można określić jako „dyskontowy hipermarket”.

Magdalena Weiss 2337 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }