Pracodawcy RP: rząd musi poprawić projekt obywatelski

Według tej organizacji, w opiniowanym przez rząd dziś, czyli 21 marca obywatelski projekt ustawy dotyczącym zakazu handlu w niedziele, jest wiele mankamentów.

Błędy te mogą być szkodliwe z gospodarczego lub społecznego punktu widzenia, uważają przedstawiciele najstarszej i największej organizacją pracodawców w Polsce - Pracodawcy RP.

Argumentują, aby w projekcie zmienić między innymi sposób wprowadzenia ewentualnego zakazu.

- Zamiast zakazywać handlu w niedziele jako takiego, lepiej wprowadzać ograniczenia w zatrudnieniu pracowników w handlu w niedziele. Celem jest przecież to, by pracownicy mieli wolne w ten dzień tygodnia, a nie zabronienie konsumentom korzystania np. z automatów vendingowych lub ze sklepów internetowych - argumentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

Jego zdaniem, uważnie trzeba też przejrzeć długi szereg wyjątków, jakie zostały przewidziane w projekcie. - Tworzą one rażąco nierówne zasady konkurencji między przedsiębiorcami, a taka sytuacja jest niedopuszczalna. Konieczne jest ponadto poprawienie przepisów, które mogłyby doprowadzić do paraliżu działalności logistycznej i pocztowej - mówi Łukasz Kozłowski.

Przyznaje, że w ostatnim czasie pojawiły się sygnały wskazujące na to, że rząd skłania się ku złagodzeniu ograniczeń postulowanych w obywatelskim projekcie. - To dobry kierunek zmian, które przyniosłyby korzyści zarówno społeczne, jak i ekonomiczne. Jednym z rozważanych rozwiązań jest pilotaż w formie wprowadzenia  zakazu np. w jedną niedzielę w miesiącu. Byłby to z pewnością lepszy sposób rozstrzygnięcia kwestii handlu w niedziele, pozwalający bez stosowania bardzo drastycznych kroków sprawdzić odbiór społeczny zakazu oraz jego wpływ na poziom zatrudnienia w handlu - dodaje Kozłowski z organizacji Pracodawcy RP.

 

Ilona Mrozowska 2966 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }