Białoruś znów otwiera się na import drobiu z Polski

Białoruskie służby weterynaryjne zniosły zakaz eksportu żywego drobiu i produktów drobiowych z woj. zachodniopomorskiego. Restrykcje te zostały wprowadzone w listopadzie 2016 r.

Na zdjęciu: Łukasz Dominiak, KRD-IG

Stało się tak po stwierdzeniu przypadków wystąpienia wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8 u dzikiego ptactwa.

- To dobra wiadomość dla drobiarzy z woj. zachodniopomorskiego, które plasuje się na czwartym miejscu pod względem liczby sztuk utrzymywanego drobiu ogółem w Polsce – komentuje Łukasz Dominiak, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej.

W regionie zachodniopomorskim wirus grypy ptaków wystąpił już na początku listopada 2016 r., ale jedynie wśród dzikiego ptactwa. Nie stwierdzono do tej pory ani jednego przypadku zakażenia wirusem u drobiu hodowlanego.

Jak wskazuje Łukasz Dominiak, pomimo tego, że przy wystąpieniu wirusa u dzikich ptaków, nie należy nakładać restrykcji handlowych na dany rejon, Białoruś i kilka innych krajów (w tym Kazachstan i Mołdawia) wprowadziły zakaz eksportu właśnie z województwa zachodniopomorskiego. Z kolei inne państwa, takie jak np. Chiny, Wietnam, Tajwan czy RPA nie uznały zasady regionalizacji i wprowadziły zakaz importu drobiu z całej Polski.

- Mamy nadzieję, że za przykładem wschodnich sąsiadów Polski pójdą kolejne rynki i ponownie zaczną uznawać regionalizację. Jednym z naszych zadań jest przekonywanie państw, z którymi prowadzimy handel drobiem, że regionalizacja musi być zgodna z regułami międzynarodowymi i powinna dotyczyć jedynie obszarów objętych restrykcjami, a nie całych województw lub w skrajnych sytuacjach całego kraju. W przypadku Białorusi musimy wypracować właśnie takie rozwiązanie, a otwarcie się na drób z województwa zachodniopomorskiego jest pierwszym krokiem do dalszej współpracy – dodaje Łukasz Dominiak, dyrektor generalny KRD-IG.

 

Ilona Mrozowska 2344 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }