Lidl zainwestuje oszczędniej

Po zmianie na stanowisku prezesa zarządu Lidla coraz wyraźniej słychać głosy o ograniczaniu wprowadzania nowego konceptu, zwłaszcza w przypadku modernizacji już działających placówek. Zapowiada się powrót do "dyskontowych cnót".

Stery w Lidlu z rąk Svena Seidela oficjalnie już przejął niespełna 40-letni Duńczyk Jesper Hojer. I, jak pisze Lebensmittel Zeitung, już zanosi się na korekty w strategii sieci.

Przyczyną są koszty. Najpierw, jeszcze w lutym br. poinformowano o rezygnacji z wprowadzania nowego formatu sklepu Lidl Express, który miał być wyposażony w punkty do odbioru zamówionych przez Internet zakupów. Projekt „click & collect” ma również być porzucony w tradycyjnych sklepach zanim się zdążył rozpocząć, pisze gazeta. Raportuje też, że decyzja zapadła pomimo rozpoczęcia już działań w stronę jego realizacji, np. w projektowanych sklepach przewidziano odpowiednie ok. 30-metrowe przestrzenie na punkty odbioru sprawunków nawet poza godzinami działania sklepów.

Wszystko wskazuje na to, że model ten w ramach Grupy Schwarz będzie kontynuowany w siostrzanej sieci Lidla, w Kauflandzie. Podobno szef grupy Klaus Gehrig jest zdania, że poprzedni zarząd Lidla przeprowadzał i planował zbyt drogie inwestycje. Mówi się o konieczności powrotu do istoty koncepcji dyskontu. Za zbyt kosztowny uznany został także zaprezentowany w jeszcze 2015 roku nowy koncept architektoniczny ze szklanymi frontami i pomieszczeniami dla pracowników nad sklepem. Jak pisze gazeta, w wielu miejscach nie zrealizowano go w pierwotnej formie ze względu na koszty. Stopień modernizacji już istniejących placówek zależeć ma teraz od potrzeb okolicznych mieszkańców, konkurencyjności rynku i obrotów sklepu.

Magdalena Weiss 1007 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.