Koszty surowców kładą się cieniem na wynikach Wawelu

Mimo rosnących przychodów Wawel w 2016 r. zmniejszył zarobki. Powodem są ceny surowców. Skutkiem - ograniczenie współpracy z głównym kontrahentem.

W 2016 r. krakowski producent słodyczy wypracował 645,9 mln zł przychodów ze sprzedaży, czyli o 2,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Gorzej było z zyskami - zarówno zysk brutto, operacyjny, jak i netto spadły o 8,4 proc. do odpowiednio 98,7 mln zł, 105,3 mln zł oraz 85,1 mln zł.

– Największym wyzwaniem były rosnące dynamicznie ceny surowców – napisał prezes spółki Dariusz Orłowski w piśmie do akcjonariuszy. – Konieczne w związku z powyższym podwyżki cen, które często prowadziły do perturbacji w kontaktach z naszymi największymi klientami, ograniczały zasięg działalności promocyjnej – dodał.

Prawdopodobnie to właśnie wzrost cen surowców, takich jak ziarno kakaowe czy cukier, były powodem spięć w kontaktach z największym partnerem Wawelu, Biedronką, która odpowiada za blisko jedną czwartą obrotów producenta.

– W chwili obecnej trudno jest precyzyjnie ocenić skalę zmniejszenia sprzedaży w 2017 r. Współpraca z kluczowym partnerem handlowym jest kontynuowana w ograniczonym zakresie – napisano w sprawozdaniu zarządu.

Wawel wiąże nadzieję na poprawę wyników w dalszej perspektywie ze zmianą struktury klientów oraz uruchomieniem nowego zakładu produkcyjnego w Dobczycach. – Nowy zakład jest dzisiaj w zasadzie zakończony. Produkcja rozpocznie się na przełomie pierwszego i drugiego kwartału br. Pełną wydajność zakład będzie osiągał przez kolejne dwa lata. Po pełnym uruchomieniu nowego zakładu nasze możliwości produkcyjne będą mogły się zwiększyć o ponad 25 proc. – informuje spółka. W najbliższych kwartałach istnieje jednak ryzyko pogorszenia sprzedaży ze względu na kontakty z głównym partnerem handlowym, ryzyko dalszego wzrostu cen surowców oraz kursów walutowych.

Magdalena Weiss 1776 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }