Harper Hygienics zmienia właściciela i kierownictwo

Łotewska firma iCotton kupiła 59,95 proc. udziałów w kapitale i głosach na WZA producenta artykułów higienicznych do oczyszczania skóry. W ciągu trzech miesięcy ogłosi wezwanie na akcje spółki.

Harper Hygienics, producent materiałów higienicznych, którego główną marką jest Cleanic, poinformował o sprzedaży przez irlandzką spółkę Central European Cotton Holdings wszystkich udziałów w Radville Investments, do której należało 59,95 proc. udziałów w Harper Hygienics.

W ten sposób łotewska firma stała się większościowym akcjonariuszem producenta. Kwota transakcji wyniosła 38,17 mln euro. W ciągu trzech miesięcy od zawarcia transakcji ma ogłosić wezwanie na akcje polskiej spółki, tak, by zwiększyć swój udział do 66 proc.

Jednocześnie prezes zarządu Harper Hygienics Robert Neymann złożył rezygnację z funkcji, motywując ją względami osobistymi. Ze swoich stanowisk zrezygnowali także przewodniczący rady nadzorczej Michał Rusiecki i jeden z członków RN Mateusz Grochowicz. Uzasadnienia tych rezygnacji nie podano.

Harper Hygienics produkuje artykuły higieniczne do oczyszczania skóry, takie jak płatki kosmetyczne, chusteczki do demakijażu i do higieny intymnej czy patyczki kosmetyczne. W 2016 roku miał 202,9 mln złskonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, o 2 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednak zysk EBITDA był o 23 proc. niższy niż rok wcześniej, a netto odnotowano stratę w wysokości ponad 5 mln zł wobec straty za 2015 rok w wysokości 1,4 mln zł. Słabsze wyniki producent tłumaczy presją cenową w segmencie sprzedaży chusteczek dla dzieci w kanale dyskontowym.

iCotton, jak podaje Agencja Inwestycji i Rozwoju Łotwy, jest liderem rynku artykułów higienicznych w Rosji. Sprzedaje je także na Ukrainie, Białorusi, w Mołdawii, Kazachstanie, Tadżykistanie i Uzbekistanie. Na Łotwie działa od 2011 roku, gdy założyła tam fabrykę, by produkować na rynki UE.

Magdalena Weiss 1007 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.