Dino potwierdza plan wejścia na giełdę
Spółka Dino Polska potwierdziła zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej i dopuszczenia oraz wprowadzenia swoich akcji do obrotu na rynku regulowanym warszawskiej giełdy.
Notowanie akcji na GPW będzie także uzależnione od rejestracji akcji spółki w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych, od podjęcia stosownych decyzji korporacyjnych przez akcjonariusza sprzedającego oraz od dopuszczenia i wprowadzenia akcji do obrotu na rynku głównym GPW.
Mimo nieznanej jeszcze daty debiutu widać, że Dino jest już na ostatniej prostej z przygotowaniami do debiutu na giełdzie. Rąbka tajemnicy spółka uchyliła w komunikacie prasowym. Podano w nim, że oferta obejmie nie więcej niż 48.040.000 istniejących akcji zwykłych serii A, stanowiących 49 proc. kapitału zakładowego spółki, należących do akcjonariusza sprzedającego, czyli do Polish Sigma Group S.à r.l. z siedzibą w Luksemburgu (należącego do Polish Enterprise Fund VI, zarządzanego przez Enterprise Investors). Spółka nie planuje podwyższenia kapitału zakładowego i pozyskania dodatkowych środków pieniężnych w ramach oferty.
Po zakończeniu oferty Tomasz Biernacki, założyciel Dino, mający 50.000.000 akcji zwykłych, stanowiących łącznie 51 proc. w kapitale zakładowym spółki, pozostanie jej większościowym akcjonariuszem.
Należące do niego akcje będą objęte umową zakazu sprzedaży akcji typu „lock-up” przez 720 dni od daty pierwszego notowania akcji spółki na GPW. Natomiast akcje nabyte przez członków zarządu spółki w ramach pierwszej oferty publicznej będą objęte umową zakazu sprzedaży akcji typu „lock-up” przez dwa lata od daty pierwszego notowania akcji na GPW.
W przypadku, gdy akcjonariusz sprzedający będzie posiadał jakiekolwiek akcje firmy po zakończeniu oferty, zobowiąże się on do 180-dniowego okresu „lock-up". Z kolei spółka zobowiąże się do nieprzeprowadzania jakiejkolwiek nowej emisji akcji w okresie 360-dni od daty pierwszego notowania akcji na GPW.
Oferta będzie adresowana do inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych w Polsce oraz wybranych zagranicznych inwestorów instytucjonalnych.
Funkcję globalnych koordynatorów oraz współprowadzących księgę popytu będą pełnić: Dom Maklerski PKO Banku Polskiego, UBS Investment Bank i Wood & Company Financial Services, a.s. SA (oddział w Polsce). Współprowadzącym księgę popytu będzie także Erste Group Bank AG, natomiast funkcję oferującego i menedżera stabilizującego pełnić będzie Dom Maklerski PKO Banku Polskiego.
Na koniec 2016 r. sieć Dino liczyła 628 sklepów.

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.