Przez hub kolejowy przechodzi ponad milion palet

Grupa ID Logistics, międzynarodowy dostawca usług logistycznych, wraz ze swoim klientem, Danone Waters Francja, zdobył prestiżową nagrodę Grand Prix programu Kings of the Supply Chain 2017 za projekt "dedykowanego hubu kolejowego“ dla zakładu produkcyjnego wody mineralnej Evian.

Na zdjęciu: dedykowany hub kolejowy ID Logistics dla Danone Waters Francja

Kolejowe centrum przeładunkowe (tzw. hub kolejowy) Evian położone jest w Amberieu k/Lyonu. To tu z zakładów produkcyjnych przyjeżdżają wagony z wodą mineralną, gdzie są kierowane w zależności od miejsca dostawy w Europie. Za część operacyjną odpowiada lokalny operator kolejowy. Do jego zadań należy dostawa wody mineralnej z fabryk do centrum przeładunkowego, sortowanie i przeładunek oraz optymalizacja tras kolejowych.

Za zarządzanie, kontrolę i optymalizację przepływów w ramach całego łańcucha dostaw odpowiadają specjaliści IDEO, utworzonej przez ID Logistics multi-klienckiej platformy operacyjnej. Opracowali oni globalny system informatyczny, zapewniający pełną widoczność przepływów towarów. Przy ścisłej współpracy z firmą start-upową Everysens, przygotowany został projekt pilotażowy „Connected Wagon”, opierający się na rozwiązaniach z zakresu Internetu rzeczy (IoT).

Każdy wagon towarowy wyposażony jest w specjalny chip, przesyłający dane do systemu w czasie rzeczywistym. Dzięki temu można śledzić nie tylko lokalizację i trasę, jaką pokonują poszczególne wagony, ale także sprawdzić, czy zostały one prawidłowo załadowane. Do systemu przesyłane są także m.in. informacje o niespodziewanych przestojach pociągów, co pozwala na zarządzanie opóźnieniami.

- Już rok po uruchomieniu, ten projekt spełnił nasze oczekiwania. Obecnie przez hub kolejowy przechodzi ponad milion palet, co odpowiada 60 proc. całkowitej wydajności zakładu. Ambicją firmy Danone jest dalszy rozwój w kierunku promowania kolei i aktywności multimodalnej - komentuje Corentin Cavrois, dyrektor logistyki europejskiej w Danone Waters Francja.

Wręczenie nagrody Grand Prix programu Kings of the Supply Chain 2017 odbyło się w Paryżu. 

Organizatorem jest francuski magazyn branżowy Supply Chain Magazine.

Ilona Mrozowska 2336 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }