Stabilizacja cen warzyw importowanych w Broniszach

Od końca lutego 2017 r. na rynku hurtowym w Broniszach większość warzyw importowanych nie tylko wyrównało cenę, ale są nawet tańsze niż w tym samym okresie przed rokiem. Po galopujących w styczniu cenach jest to dobra informacja.

Do stabilizacji cen przyczynił się niższy popyt, ale także dostawy warzyw z krajów Beneluxu oraz poprawa warunków pogodowych w całej Europie.

Bakłażany pochodzące z importu sprzedawane są w cenie od 4-6 zł za kg, co oznacza spadek ceny o 1/5 w porównaniu z ceną z ubiegłego roku. Podobnie kalafiory, papryka czy pomidory importowane.

Ale już importowane ogórki są o 40 proc. droższe niż w 2016 r. i kosztują od 8,25 do 10 zł za kg. Sałata lodowa, której cena kilka tygodni temu przyprawiała o ból głowy jest teraz droższa (w porównaniu z ubiegłym rokiem) aż o 80 proc. i kosztuje od - 4,5 do 5 zł za szt.

Importowana rzodkiewka, która większości Polaków kojarzy się z wiosną, w całości pochodzi z importu, ponieważ według stanu na koniec lutego 2017 r. krajowej jeszcze nie ma. W ofercie hurtowej w Broniszach trzeba na razie za nią zapłacić od 1,2 zł do 1,5 zł za pęczek. Ceny nie uległy zmianie w porównaniu do ubiegłego roku.

Natomiast cena polskich warzyw z ubiegłorocznej produkcji takich jak: cebula, kapusta czy marchew nadal oscyluje wokół połowy ceny z końca lutego 2016 r.

Zdjęcie: archiwum "Handlu"

Ilona Mrozowska 2179 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.