Eurocash zwiększa sprzedaż, zyski spadają

O 40 mln zł mniej niż w rok wcześniej zarobiła Grupa Eurocash w 2016 roku. To efekt m.in. inwestycji w nowe formaty.

Przychody grupy wzrosły o 4,4 proc. do 21,2 mld złotych. - Wzrost klientów zrzeszonych w sieciach partnerskich oraz franczyzowych. Negatywny wpływ na dynamikę sprzedaży Grupy Eurocash miało natomiast ograniczenie sprzedaży do klientów realizujących wewnątrzwspólnotową dostawę towarów - napisano w komunikacie.

Natomiast zysk EBITDA spadł o ponad 35 mln zł do niespełna 440,5 mln zł, głównie z powodu inwestycji w rozwój nowych formatów, takich jak Kontigo, 1minute, Abc na kołach, Duży Ben oraz rozszerzenie oferty dla Delikatesów Centrum o produkty świeże. Eurocashowi zaszkodziła również deflacja cen hurtowych.

Hurtownik podał również, że w 2017 roku zamierza zamknąć trzy hurtownie i rozważy dalszą restrukturyzację, a liczba sklepów franczyzowych Delikatesy Centrum zwiększy się o ok. 80 placówek. Dalej postępować będzie integracja przejętych EKO Holding, FHC-2, Madas oraz Polska Dystrybucja Alkoholi. Pełnych efektów synergii wynikających z dokonanych przejęć Eurocash spodziewa się po trzech latach od przejęcia kontroli nad spółkami.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.