Resort środowiska chce obowiązkowych opłat za reklamówki

Torby foliowe obowiązkowo płatne w każdym sklepie. Darmowe mają być tylko tzw. zrywki. To główne założenia prac legislacyjnych w Ministerstwie Środowiska mających na celu dostosowanie polskiego prawa do unijnego.

Unijne przepisy nakładają na państwa członkowskie obowiązek ograniczenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy, dając krajom do wyboru dwa rozwiązania.

Polska zdecydowała się na przyjęcie wariantu, który zakłada, że torby te będą odpłatne. O sposobie ograniczenia torebek foliowych Ministerstwo Środowiska poinformowało Komisję Europejską na spotkaniu w lipcu 2016 r.
- Uważam, że wprowadzenie nawet niewielkiej opłaty za lekkie torby plastikowe może stanowić pewien impuls do zastanowienia się przy kasie, czy kupować foliówkę czy może przyjść na zakupy z torbą wielokrotnego użytku – ocenia cytowany przez Polską Agencję Prasową wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

Przyznaje on, że w Ministerstwie Środowiska prowadzone są obecnie prace legislacyjne nad nowelizacją przepisów ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, za pomocą których wdrożone zostanie rozwiązanie dot. torebek plastikowych.

Jak zapewnia, celem ministerstwa nie jest obłożenie obywateli nową daniną, ale zachęcenie do poprawy jakości środowiska przyrodniczego. - Okazuje się, że nawet niewielka opłata za torbę foliową może skłonić do zmiany postaw społecznych. Znane są przykłady m.in. z Danii, gdzie wprowadzenie odpłatności przyczyniło się do drastycznego zmniejszenia ilości plastikowych toreb w obiegu – mówi minister.

Zanosi się więc na to, że torby plastikowe zostaną w naszym kraju objęte symboliczną opłatą. Dotyczyć ona będzie opakowań o grubości od 15 do 50 mikronów, czyli toreb, które najczęściej są dostępne w sklepach przy kasie. Bezpłatne natomiast pozostają tzw. „zrywki” (torby o grubości do 15 mikronów), które wykorzystywane są do pakowania pieczywa, owoców czy warzyw.

Wiceminister nie ujawnia, kiedy można spodziewać się szczegółów nowelizacji ustawy oraz kiedy mogłaby ona zacząć obowiązywać.

Katarzyna Pierzchała 5193 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.