Visa o kamieniach milowych w płatnościach bezgotówkowych

Rok 2016 przejdzie do historii obrotu bezgotówkowego w Polsce jako ten, w którym możliwość płacenia kartą stała się usługą prawdziwie powszechną - uważa Visa.

Zdaniem Visa, kamieniami milowymi w rozwoju rynku płatniczego z pewnością można nazwać takie wydarzenia jak przekroczenie liczby pół miliona terminali oraz umożliwienie płatności bezgotówkowych we wszystkich 4,6 tys. placówkach Poczty Polskiej.

Wcześniej w tym roku płatności takie umożliwiła w swoich hurtowniach sieć Eurocash Cash & Carry. Według ostatnich oficjalnych danych Narodowego Banku Polskiego łączna liczba terminali płatniczych działających w Polsce sięgnęła w czerwcu br. 497,5 tys. Liczba ta nie uwzględnia jednak blisko 8 tys. terminali uruchomionych w urzędach pocztowych oraz kolejnych kilkunastu tysięcy urządzeń zainstalowanych od czerwca, których można się spodziewać na podstawie przyrostów z dwóch pierwszych kwartałów tego roku (odpowiednio: 14,6 tys. i 19,3 tys.).

- Obecny rok bez wątpienia jest wyjątkowy dla rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce – uważa Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej, Visa. - Wielu detalistów doceniło płatności elektroniczne, dzięki czemu kartą lub smartfonem możemy coraz częściej zapłacić także tam, gdzie do tej pory przyjmowana była wyłącznie gotówka. Wspieramy także Pocztę Polską w wysiłkach prowadzących do wdrożenia i popularyzacji płatności bezgotówkowych w jej placówkach – dodaje.

Jej zdaniem tak czytelny sygnał ze strony tak ważnej i cieszącej się dużym zaufaniem społecznym instytucji stanowi cenne wsparcie działań na rzecz upowszechnienia obrotu bezgotówkowego jako najbardziej wygodnej i bezpiecznej formy płatności.

- To znaczące ułatwienie dla naszych klientów, wśród których ta forma płatności spotkała się już z bardzo dobrym przyjęciem. W ciągu ostatnich tygodni klienci wykonali oni już ponad 600 tys. transakcji bezgotówkowych – ujawnia Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Płatności zbliżeniowe stanowią obecnie już 58 proc. wszystkich płatności kartami Visa w Polsce. Rok temu ten udział wynosił 43 proc. Obecnie zbliżeniowo można płacić w ponad 425 tys. terminali, co stanowi 86 proc. wszystkich terminali POS działających na polskim rynku (dane za NBP, II kw.)..

Visa od wielu lat konsekwentnie prowadzi działania na rzecz rozwoju płatności bezgotówkowych w Polsce, m.in. realizując kampanie zachęcające do płacenia kartą, wspierając i dofinansowując wdrożenia terminali w punktach handlowo-usługowych czy obecnie aktywnie uczestnicząc w pracach w ramach rządowego programu „Od Polski papierowej do cyfrowej”, którego jednym z głównych celów jest upowszechnienie akceptacji elektronicznych instrumentów płatniczych w administracji publicznej – rządowej i samorządowej.

Do końca 2017 r. płatności zbliżeniowe będą obsługiwane przez wszystkie terminale w Polsce.

Katarzyna Pierzchała 5277 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.