Nasz Sklep i LD Holding: podatek liniowy to gwóźdź do trumny dla rodzimego handlu

Mając na uwadze dobro naszych franczyzobiorców, których obecnie w sieciach detalicznych jest ponad 5500, nie akceptujemy projektu podatku od handlu detalicznego w wersji liniowej - napisał zarząd spółek detalicznych wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Specjał.

Zarząd Nasz Sklep i LD Holding podkreśla, że plan wprowadzenia tymczasowego podatku liniowego dla handlu "nie uwzględnia w żaden realiów gospodarczych oraz znacząco obniży konkurencyjność rodzimego handlu, którego rentowność wynosi poniżej 1 proc.”.

Co więcej, nałożenie podatku liniowego w wysokości powyżej 1 proc. może spowodować utratę rentowności przez większość podmiotów handlu detalicznego, a w rezultacie likwidację tysięcy sklepów, miejsc pracy i spadek przychodów budżetowych większy niż planowane zyski z podatku od handlu.

Zdaniem zarządu obu sieci przy podatku liniowym na poziomie 1,2 proc. obciążenie podatkowe handlu niezależnego wzrośnie cztero-, lub nawet pięciokrotnie. - Jest to gwóźdź do trumny dla rodzimego handlu. Na takim rozwiązaniu skorzystają tylko zachodnie sieci dyskontowe, które mają zdecydowanie większy poziom rentowności - uważają operatorzy.

Katarzyna Pierzchała 5277 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.