W Galerii Północnej stanęła największa rzeźba w stolicy

Na placu budowy przy ul. Światowida w Warszawie stanęła 22-metrowa stalowa rzeźba Oskara Zięty - "Wir". Otwarcie galerii zaplanowano na wiosnę 2017 r.

Niemal miesiąc temu na placu budowy Galerii Północnej zawisła symboliczna wiecha, oznaczająca zakończenie prac nad konstrukcją ogromnego budynku.

Teraz robotnicy zajmują się m.in. montażem elewacji i zamykaniem dachu. Kilka dni temu przeprowadzono także skomplikowaną operację montażu rzeźby.

Pierwotnie GTC planowało, że w głównym holu Galerii Północnej powstanie fontanna. Ostatecznie inwestor zdecydował się na atrakcję, której nie ma jeszcze żadne centrum handlowe: ogromną rzeźbę. „Wir" Oskara Zięty został wykonany ze stali nierdzewnej i ma aż 22 metry wysokości. To najwyższa rzeźba w Warszawie.

Składający się z pięciu osobnych części „Wir” jest na razie - ze względów bezpieczeństwa - szczelnie zapakowany w czarną folię. Rzeźbę w pełnej okazałości będzie można obejrzeć wiosną podczas otwarcia Galerii Północnej.

Oskar Zięta to jeden z najbardziej znanych na świecie polskich projektantów, stosującym innowacyjne metody pracy ze stalą. Jego prace znajdują się m.in. w paryskim Centrum Pompidou i monachijskiej Pinakotece.

Katarzyna Pierzchała 5229 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.