Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć pozaapteczną sprzedaż leków

Na stacjach benzynowych nie będzie już można zaopatrzyć się w duże opakowania popularnych leków przeciwbólowych - przewiduje projekt.

Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć ilość substancji sprzedawanych w obrocie pozaaptecznym. Do konsultacji społecznych został oddany projekt zmiany istniejących dotychczas przepisów. Projekt przewiduje m.in. zakaz sprzedaży dużych opakowań leków przeciwbólowych na stacjach benzynowych. Z aptek mogą też zniknąć kosmetyki i urządzenia sprzedawane klientom w formie nagrody za regularne robienie zakupów w danej sieci.

Nowe założenia ustawy dotyczącej zmiany refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych zakładają, że za wydanie farmaceutyków pacjenci z własnej kieszeni będą musieli dokonać tzw. opłaty dyspensyjnej. Na razie Ministerstwo nie oszacowało, ile będzie wynosić stała kwota, którą zapłacą osoby chore za otrzymanie pożądanego produktu w aptece.

Maciej Florek 56 Artykuły

Czujnym okiem przygląda się domom mediowym, agencjom interaktywnym i producentom OTC. Odtajnia najbardziej ukryte przetargi. Jego pasją jest kolej i wszystko co z nią związane.