Polacy podzieleni w sprawie zakazu handlu w niedzielę

Propozycja ograniczenia handlu w niedzielę dzieli Polaków - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". "Równo połowa (50 proc.) ankietowanych uważa, że sklepy powinny w niedzielę pracować tak jak w dni powszednie. Za wprowadzeniem zakazu handlu jest 46 proc. respondentów.

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS przez dwa dni (9-10 września) pytał Polaków o ich zdanie nt. pracy sklepów w niedziele. W ogólnopolskim badaniu telefonicznym wzięło udział 1100 osób.

Ankietowani ustosunkowali się m.in. do pytania „Czy według Pana(i) handel w niedzielę powinien być zakazany?”. Odpowiedzi „zdecydowanie tak” udzieliło 27 proc. respondentów, a „raczej nie” - 30,2 proc.

Blisko jedna piąta jest zdania, że handel raczej powinien być w tym dniu ograniczony, podobna liczba jest jednak zdania, że zdecydowanie nie powinien. Jedynie niewiele ponad 3 proc. nie wyraziło opinii w tej sprawie.

Solidarnościowy Komitet Inicjatywy Ustawodawczej o ograniczeniu handlu w niedziele zapisał w skierowanym już do Sejmu projekcie ustawy, że przedsiębiorca łamiący zakaz mógłby zostać ukarany nawet dwuletnim więzieniem. Ta propozycja spotyka się ze zdecydowanym sprzeciwem badanych przez IBRiS. Aż 93 proc. uważa, że to złe rozwiązanie. Odmienne zdanie na ten temat ma jedynie 5 proc. respondentów.

Jednocześnie 83 proc. badanych jest zdania, że pracownik powinien mieć prawo do odmowy pracy w niedzielę bez konsekwencji ze strony pracodawcy. 80 proc. uważa, że za pracę w niedzielę powinno być wyższe wynagrodzenie.

Katarzyna Pierzchała 5193 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.