USA zakazuje mydeł antybakteryjnych, a Wielka Brytania - kosmetyków z mikrogranulkami

Amerykańska Agencja Żywności i Leków zakazała używania dziewiętnastu substancji chemicznych stosowanych w mydłach antybakteryjnych. Tymczasem brytyjski rząd do końca 2017 r. ma wprowadzić regulacje zakazujące sprzedaży kosmetyków i środków czyszczących zawierających plastikowe mikrogranulki.

Jak wyjaśnili przedstawiciele Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (Food and Drug Administration), nie ma żadnych dowodów na większą skuteczność takich substancji niż zwykłego mydła i wody. Wśród 19 zakazanych składników są dwa najpopularniejsze: triklosan i triklokarban. Agencja zakazała ich używania, gdyż konsumenci błędnie uważają, że mydła te są skuteczniejsze od zwykłych, podczas gdy na dłuższą metę mogą nawet być szkodliwe.

Natomiast Brytyjski rząd zapowiedział, że do końca 2017 r. wprowadzi regulacje zakazujące sprzedaży kosmetyków i środków czyszczących zawierających plastikowe mikrogranulki.

Mikrogranulki znajdują się w pastach do zębów, peelingach, mydłach, żelach pod prysznic i innych produktach kosmetycznych oraz czyszczących. Są maleńkimi cząstkami plastiku, które ze względu na swój niewielki rozmiar nie są wychwytywane przez oczyszczalnie i trafiają do rzek, mórz i oceanów. Tylko w samej Wielkiej Brytanii co roku zużywa się 680 ton tych składników – więcej niż co roku wolontariusze zbierają śmieci w czasie akcji czyszczenia brytyjskich plaż.

Pod koniec 2015 r. wprowadzenie zakazu obowiązującego w całym kraju od połowy 2017 r. zapowiedziały Stany Zjednoczone. W niektórych stanach, np. w Illinois czy Kalifornii produkty z mikrogranulkami już są niedozwolone.

Akcja „Załatw mikrogranulki” prowadzona jest przez organizacje ekologiczne od 2011 roku. Część producentów dobrowolnie zadeklarowała, że zaprzestanie ich używania, m.in. Unilever, Johnson & Johnson, Procter and Gamble, L'Oréal, Colgate Palmolive czy Beiersdorf.

 

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.