Netto poprze ustawę o marnowaniu żywności

70 proc. wyrzucanej żywności marnuje się w domach - przyznają klienci sieci Netto w badaniu przeprowadzonym w czerwcu br. Co czwarty ankietowany sądzi, że problemem jest również przeterminowana żywność w sklepach.

Bezmyślność, rozrzutność, za wysokie zarobki - takimi komentarzami respondenci opatrywali fakt marnotrawstwa jedzenia w polskich domach. Pytani o powody wyrzucania przez nich samych żywności mówili o przekroczeniu terminu przydatności do spożycia, kupowaniu za dużej liczby produktów oraz przygotowywaniu zbyt dużych porcji posiłków, które ostatecznie lądują w koszu.

Produktami, do których wyrzucania przyznają się respondenci stosunkowo często są: pieczywo, wędliny oraz owoce i warzywa. Tylko 17 proc. ankietowanych stwierdziło, że nigdy nie wyrzuca żywności.

Pytanie o to, co sklepy mogą zrobić na rzecz walki z marnotrawstwem żywności, okazało się najtrudniejszym. Ponad połowa ankietowanych nie znała na nie odpowiedzi. Pozostali za dobrą i godną naśladowania uznali inicjatywę obniżania cen produktów, których termin przydatności do spożycia kończy się.

Aż 64 proc. badanych deklaruje pozytywny stosunek do możliwości zakupu towarów przecenionych ze względu na zbliżający się termin ważności. Na pytanie o kupowanie tego rodzaju produktów „nie” i „nigdy” odpowiedziało w sumie tylko 25 proc. osób, które wzięły udział w badaniu.

– W sklepach sieci Netto mamy specjalnie oznakowane skrzynki z żywnością, której termin przydatności do spożycia niedługo upłynie – mówi Mariola Skolimowska, PR manager Netto w Polsce. - Hasło „Stop. Nie marnujemy żywności” nie pozostawia wątpliwości, jaki przyświeca nam cel.Jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że to tylko połowiczne rozwiązanie problemu. Z niecierpliwością czekamy na regulacje prawne, które ograniczą marnowanie żywności w Polsce - dodaje.

Trwają konsultacje dotyczące projektu ustawy o niemarnowaniu żywności. Projekt ustawy zakłada, że dla produktów, które są oznaczone terminem „najlepiej spożyć do”, można będzie przedłużyć ten termin pod warunkiem, że towary nim obwarowane będą zagospodarowane na rzecz organizacji pozarządowych, w szczególności tych, które przygotowują posiłki w ramach żywienia zbiorowego. W prawodawstwie unijnym nie ma żadnych przeciwwskazań, aby ten termin wydłużyć, a różnego rodzaju rozwiązania dotyczące tego problemu funkcjonują już w wielu krajach europejskich.

Netto Polska to wywodząca się z Danii sieć handlowa, która w ciągu 21 lat swojej obecności na polskim rynku zbudowała około 360 sklepów i trzy magazyny dystrybucyjne. Daje jej to trzecią pozycję na naszym rynku dyskontów. Sieć jest znana w południowej, zachodniej, północnej i środkowej Polsce. Sklepy zlokalizowane są w pobliżu osiedli mieszkaniowych. Poza Danią i Polską Netto jest obecne w Szwecji oraz w Niemczech.

Badanie o marnowaniu żywności operator przeprowadził w internecie na grupie ok. 1000 klientów sieci w czerwcu br.

Katarzyna Pierzchała 5193 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.