Inspekcja Pracy będzie pracować w święto i wnikliwie kontrolować sklepy

15 sierpnia Państwowa Inspekcja Pracy ma przeprowadzić nasilone kontrole sklepów w całym kraju, bowiem w tym dniu obowiązuje zakaz pracy w handlu. Poinformował o tym zastępca głównego inspektora pracy Zbigniew Ryfka.

Inspektorzy pracy sprawdzą, kto i na jakiej podstawie wykonuje pracę oraz jak jest przygotowany do pracy pod kątem badań lekarskich i szkoleń z zakresu bhp. Sprawdzą, jak są przestrzegane przepisy o czasie pracy, wypłacie wynagrodzenia, przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Skontrolują też, czy pracujący w placówkach handlowych cudzoziemcy są zatrudnieni legalnie.

Jak podkreślił Zbigniew Ryfka, decyzja głównego inspektora pracy o przeprowadzeniu tego dnia wzmożonych kontroli w handlu przez wszystkie jednostki organizacyjne inspekcji pracy została podyktowana powtarzającymi się sygnałami o łamaniu zakazu pracy w handlu w święta, jak również „niepokojącymi informacjami o nieprzestrzeganiu innych przepisów prawa pracy, głównie przez małe placówki handlowe”.

Będą to pierwsze od ponad 8 lat kontrole placówek handlowych przeprowadzone przez inspektorów pracy w dniu świątecznym, gdy obowiązuje zakaz pracy w handlu.

Przypomnijmy, że przepis zakazujący pracy w święto w placówkach handlowych nie oznacza zakazu otwarcia placówki handlowej tego dnia. Nie ma bowiem przeszkód prawnych, aby w sklepach otwartych w święta pracę wykonywali ich właściciele lub inne osoby pracujące na podstawie umów cywilnych.

W takim jednak przypadku trzeba mieć na uwadze przepisy kodeksu pracy, zakazujące wykonywania pracy w ramach umów cywilnoprawnych, jeżeli jest ona świadczona w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy.

Katarzyna Pierzchała 4740 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.