Tesco walczy z dyskontami w Irlandii

Lider brytyjskiego rynku boryka się z konkurencją niemieckich dyskontów nie tylko w swojej ojczyźnie, ale i w sąsiedniej Irlandii. Stara się walczyć z nimi na zielonej Wyspie odwołując się od decyzji lokalnych władz, zezwalających na budowy nowych sklepów rywali.

Brytyjskiemu gigantowi udało się zablokować cztery decyzje o pozwoleniach na budowę Aldiego i Lidla. Trwa kolejne postępowanie.

Tym razem Tesco odwołało się od decyzji o budowie Aldiego w liczącej 4,5 tys. mieszkańców miejscowości Ardee na północ od Dublina. Organem rozstrzygającym tego typu sporne kwestie jest w Irlandii An Bord Pleanála, mający możliwość anulowania decyzji lokalnych władz. Jak pisze Irish Independent, brytyjskiej sieci w ciągu 2014 i 2015 roku czterokrotnie udało się udaremnić budowy niemieckich dyskontów w Irlandii, natomiast dwukrotnie pozwolenia zostały utrzymane w mocy.

Dane Kantar Worldpanel pokazują, że w końcu maja łączny udział Aldiego i Lidla w wartym 10 mld euro irlandzkim rynku spożywczym przekraczał 22 proc. i był niemal równy udziałowi Tesco.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.