Biskupi poprą zakaz handlu w niedzielę

Episkopat Polski poprze inicjatywę NSZZ Solidarność ws. ograniczenia handlu w niedzielę - powiedział w środę przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. - Potrzebny jest jakiś głos sprzeciwu wobec nadużyć w kwestii wykorzystywania pracowników - wyjaśnił.

Zakaz handlu w większość niedziel, ale z odstępstwami m.in. dla aptek, stacji benzynowych i kiosków przewiduje projekt ustawy NSZZ "Solidarność". 28 kwietnia powołany został komitet, który zbiera właśnie podpisy poparcia dla projektu ustawy.

Pytany o tę inicjatywę podczas środowej konferencji podsumowującej obrady Konferencji Episkopatu Polski jej przewodniczący powiedział, że wzorem innych państw europejskich „potrzebny jest jakiś głos sprzeciwu wobec tych nadużyć w kwestii wykorzystywania pracowników, a także podkreślenia świątecznego charakteru niedzieli”.
Dodał, że bez względu na religijną przynależność, każdemu należy się wypoczynek i według biskupów nie jest prawdziwy przekaz, że pracownicy chcą pracować bezustannie.

- Społeczeństwo, które nie może odpoczywać, nie ma też żadnego czasu, żeby poświęcić swojej rodzinie. Stąd też niszczy podstawy najpierw samej rodziny, a potem całego społeczeństwa. I dlatego chcemy zachęcać, żeby włączyć się do zbierania podpisów zarówno przez stowarzyszenia religijne i wspólnoty, ale również wszystkich ludzi dobrej woli - wyjaśnił dla PAP abp Gądecki.

Katarzyna Pierzchała 4723 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.