PKM Duda pod skrzydłami Cedrobu

W 2015 r. przychody ze sprzedaży PKM Duda wyniosły 1,47 mld zł w porównaniu do 1,69 mld zł zanotowanych rok wcześniej. Spadek obrotów, tłumaczy zarząd, jest efektem świadomej polityki Grupy stawiającej na marżowość kontraktów handlowych.

Jednocześnie zarząd przyznaje, że niższe przychody to również efekt trudnej sytuacji w obszarze eksportu (zamkniecie rynków azjatyckich) oraz konsekwencja spadku cen detalicznych mięsa. 

Zysk netto w 2015 r. PKM Duda wyniósł 15 mln zł, a operacyjny - 27,7 mln zł. 

-  W roku obrotowym 2015 zamykamy pewien rozdział w naszej historii - komentuje Dariusz Formela, prezes zarządu PKM Duda (na zdjęciu). - Z działań, które w ostatnich kilku latach koncentrowały się na porządkowaniu biznesu i optymalizacji struktury finansowania, przechodzimy do wspierania rozwoju firmy. Pierwsze oznaki zmiany postawy z defensywnej na bardziej ofensywną widać już w skali nakładów inwestycyjnych - niezależnie od zakupu udziałów w Agro Provimi za 28 mln zł, PKM Duda i inne spółki z Grupy zrealizowały w 2015 r. inwestycje na kwotę 29,3 mln zł, co stanowiło ponad 140 proc. poziomu amortyzacji – podkreśla Formela Dariusz.

Z powodu utrzymującej się niekorzystnej koniunktury rynkowej, która dotknęła zwłaszcza dystrybucyjny i produkcyjny segment działalności Grupy, zarząd PKM Duda we współpracy z radą nadzorczą przygotował nową strategię rozwoju, która do 2019 r. ma pozwolić zwiększyć obroty, zyski EBITDA i netto. Zgodnie z jej założeniami Grupa skoncentruje się na rozwoju segmentu produkcyjnego i dystrybucyjnego. W obu przypadkach, by zapobiec dalszemu spadkowi obrotów i rentowności Grupa zamierza obok rozwoju organicznego prowadzić działania akwizycyjne. 

Przypomnijmy, że wyniku kolejnego publicznego wezwania na akcje ogłoszonego w maju 2015 r. większościowym akcjonariuszem, która ma 66-proc. udział w kapitale PKM Duda jest spółka Cedrob, lider w produkcji mięsnej i przetworów drobiowych będący jednocześnie największą firmą w branży z rodzimym kapitałem. - Wspólnym celem obu spółek jest efektywne rozwijanie potencjału PKM Duda i budowanie wartości dla wszystkich akcjonariuszy - informuje zarząd PKM Duda. 

Ilona Mrozowska 3000 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }