Ambra: cydr rośnie w siłę

Cydr jest najdynamiczniej rozwijającą się kategorią alkoholi w Polsce. Sprzedaż cydru w 2015 r. wyniosła prawie 12 mln litrów, co oznacza ponad 40-proc. wzrost w porównaniu do roku 2014 - informuje Agata Domaradzka, brand manager Cydru Lubelskiego w Grupie Ambra, powołując się na dane Nielsena.

Dziś kategoria cydru w Polsce stanowi 0,25 proc. rynku piwa. - Potencjał rodzimego rynku nie jest gorszy niż francuskiego lub hiszpańskiego, na których cydr realizuje ok. 1-2 proc. sprzedaży piwa, czyli 40-80 mln litrów rocznie - uważa Agata Domaradzka. 

Podkreśla, że w pierwszych trzech latach kategoria cydru rozwijała się w oparciu o jego DNA: polskość, regionalność, naturalność i wysoką jakość produktu. Tak też powinno zostać. 

- Polski cydr może stać się narodową specjalnością i źródłem dobrobytu polskich regionów, tak jak wino dla francuskiej Burgundii czy włoskiej Toskanii. Ta strategiczna szansa rozwojowa wynika z realnej możliwości stworzenia w Polsce cydru o wyjątkowych walorach aromatycznych i smakowych - wykorzystania naturalnego bogactwa, jakim jest polskie jabłko - mówi Agata Domaradzka. 

I podaje, że Cydr Lubelski, wytwarzany wyłącznie ze świeżego soku, a nie koncentratu pozostaje zdecydowanym liderem kategorii cydru w Polsce z udziałem w sprzedaży przekraczającym 50 proc. (Ambra za Nielsenem, total Polska 2015).
 
Najchętniej kupowany jest Cydr Lubelski Jabłko. Swoje grono amatorów znalazł również pierwszy cydr jednoodmianowy Cydr Lubelski Antonówka, wytwarzany z soku z polskich antonówek ze zbiorów 2015. Jego premiera odbyła się podczas ubiegłorocznego Lubelskiego Święta Młodego Cydru w Lublinie. Zimą producent przekonywał konsumentów do cydrowego grzańca na bazie Cydru Lubelskiego Miodowego. Kolejne nowości szykowane są na sezon wiosenno-letni, choć Agata Domaradzka nie zdradza jeszcze szczegółów. 

 

Ilona Mrozowska 2969 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }