Badanie Verifone: wciąż za mało terminali płatniczych

Już ponad 30 proc. Polaków regularnie korzysta z płatności kartowych, zaś chęć płacenia wyłącznie za pomocą karty deklaruje prawie połowa. Problemem jest jedynie wciąż zbyt mała dostępność terminali, szczególnie w małych sklepach - wynika z badania Verifone i firmy PBS.

Verifone od trzech lat bada zmiany w podejściu Polaków do używania kart płatniczych i perspektywy dla rozwoju płatności elektronicznych w Polsce. Ostatnia edycja badania „Korzystanie z kart płatniczych” pokazała rosnące zaufanie społeczeństwa do płatności kartą.

Ponad 83 proc. uczestników badania odpowiedziało, że taką metodę płatności uważa za bezpieczną. Oznacza to prawie 20 proc. wzrost w stosunku do 2014 r., kiedy podobną deklarację złożyło 64 proc. respondentów.

Wzrost zaufania do płatności elektronicznych pozytywnie przełożył się między innymi na częstotliwość, z jaką Polacy korzystają z kart. Dla 12,5 proc. respondentów karta jest narzędziem regulowania codziennych należności, podczas gdy rok wcześniej takiej samej odpowiedzi udzieliło 6,5 proc. badanych. Więcej osób niż w 2014 r. zadeklarowało także, że z karty korzysta 4-6 razy w tygodniu (19,9 proc. badanych przy 13,1 proc. w 2014 r.) oraz że sięga po karty 2-3 razy w tygodniu (29,8 proc. ankietowanych przy 19,4 proc.rok wcześniej). Czterokrotnie mniej osób odpowiedziało, że po kartę sięga rzadziej niż raz w miesiącu.

Z badania wynika, że karty stały się obecnie przede wszystkim sposobem na płatność za codzienne zakupy: 55,3 proc. badanych wskazało, że z elektronicznych płatności korzysta w sklepach. Na kolejnych miejscach są stacje benzynowe, restauracje, taksówki, urzędy i zakupy w sieci.

Wśród głównych powodów korzystania z karty respondenci wskazali przede wszystkim brak konieczności posiadania przy sobie gotówki. Taką odpowiedź wybrało 52,2 proc. uczestników badania. Ponad 20 proc. osób wybiera karty ze względu na wygodę, zaś 15,4 proc. ceni przede wszystkim szybkość realizacji transakcji. 6,4 proc. respondentów korzysta z kart, ponieważ umożliwiają zapłacenie dowolnej kwoty, 2,6 proc. jako największą zaletę wskazało gwarancję bezpieczeństwa transakcji.

Jednym z celów projektu Verifone było zidentyfikowanie czynników, które mogą stymulować rozwój płatności elektronicznych w Polsce oraz elementów, które obecnie stanowią barierę w popularyzacji płatności kartą. W odpowiedzi na pytanie o największe przeszkody w korzystaniu z kart płatniczych respondenci wskazali przede wszystkim problem z bieżącą kontrolą stanu konta (34,1 proc.), zbyt małą dostępność terminali płatniczych (30 proc.), limity płatności kartą ustalane przez sklepy (20,7 proc.) oraz brak możliwości płacenia kartą w maszynach samoobsługowych, takich jak biletomaty i parkomaty (9,7 proc.). Jednocześnie prawie 9,5 proc. badanych stwierdziło, że mimo chęci zapłacenia kartą często spotykają się z brakiem terminala płatniczego, zaś aż 55,2 proc. przyznało, że taka sytuacja przydarzyła im się kilkukrotnie. 43,5 proc. respondentów stwierdziło, że ilość terminali płatniczych w kraju jest niewystarczająca.

Blisko połowa uczestników badania zadeklarowała, że w przypadku powszechnego dostępu do terminali płatniczych zdecydowałoby się regulować swoje należności tylko za pomocą karty. Zgodnie z opiniami uczestników badania największy potencjał do rozwoju elektronicznych instrumentów płatniczych tkwi obecnie w małych punktach handlowych i usługowych.

Badanie omnibusowe „Badanie korzystania z kart płatniczych” zostało przeprowadzone przez PBS na zlecenie spółki Verifone w dniach 31.07 – 02.08.2015 r. oraz 14.08 – 16.08.2015 r. na reprezentatywnej grupie 2000 osób, użytkowników kart płatniczych z całej Polski.

Katarzyna Pierzchała 2561 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }