Polska Rada Winiarstwa znów apeluje o powrót dawnych klasyfikacji

4 marca br. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa złożył do Ministra Finansów Pawła Szałamachy wniosek o szczegółowe, ponowne przeanalizowanie problemu klasyfikacji wyrobów winiarskich oraz podjęcie działań w celu przywrócenia "właściwej" ich interpretacji.

Na zdjęciu: Jerzy Kwaśniewski, prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa

- Panujący obecnie na rynku stan niepewności, co do prawidłowej wykładni i stosowania prawa w kwestii opodatkowania wyrobów na bazie napojów fermentowanych rodzi wiele problemów - przekonuje Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa (ZP PRW). 

Ministerstwo Finansów w terminie 30 dni powinno odnieść się do wniosku złożonego przez ZP PRW. 

Przypomnijmy. Na początku ubiegłego roku Izba Celna we Wrocławiu, na wniosek jednego z dystrybutorów, dokonała nowej klasyfikacji 4 produktów winiarskich. Dla trzech z nich - wytwarzanych na bazie polskich owoców - wydano Wiążące Informacje Akcyzowe nakładając na ich producentów wyższą o ponad 400 proc. stawkę akcyzową, tzw. wódczaną. Organ podatkowy utrzymał natomiast wcześniejszą stawkę akcyzy na analogiczny produkt na bazie winogron. 

Nowa klasyfikacja, podkreślają członkowie Polskiej Rady Winiarstwa, nie tylko uderza w firmy zajmujące się produkcją win i wyrobów winiarskich na bazie rodzimych owoców. Oznacza to również ograniczenia rynku zbytu dla polskich sadowników. Jeśli producenci przejdą na produkcję win gronowych, sadownicy stracą odbiorcę dla ok. 100 tys. ton jabłek.

Problem z nową klasyfikacją niektórych win owocowych odbił się szerokim echem w samej Polskiej Radzie Winiarstwa, z której członkostwa zrezygnowała niedawno Grupa Ambra, największy producent i dystrybutor win w Polsce. 

Według Grupy Ambra, Polska Rada Winiarstwa pod hasłem obrony win owocowych zaangażowała się w obronę najsłabszych jakościowo produktów - napojów fermentowanych sztucznie aromatyzowanych i wzmacnianych spirytusem.

Tymczasem - wskazuje Ambra - misją społeczną organizacji branżowej powinno być łączenie interesów producentów i konsumentów oraz stanie na straży najwyższej jakości produktów. -  Wbrew temu Polska Rada Winiarstwa stała się podmiotem realizującym partykularne interesy wybranych członków - uzasadniała Ambra.

 

Ilona Mrozowska 3000 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }