Burza w szklance wody

Wzrosty, spadki i debiuty - tak wielkich zmian już dawno nie było w naszym corocznym zestawieniu 30 największych sieci franczyzowych, ajencyjnych i partnerskich.

Większość sieci zwiększyła w ub.r. liczbę sklepów w portfolio. Niezmiennie numerem 1 jest Abc, skupiająca głównie małe i średnie sklepy. Tempo jej rozwoju trochę wyhamowało, choć nadal jest imponujące. W ciągu 12 miesięcy w jej struktury wstąpiło 688 placówek, dzięki czemu na koniec grudnia 2015 r. sieć liczyła już ponad 7,6 tys. sklepów.
Drugie miejsce w rankingu udało się obronić Żabce, w której widać przyrost, ale już zdecydowanie mniejszy niż chociażby dwa lata temu. W 2014 r. do tej sieci ajencyjnej przystąpiło ponad 500 sklepów, a w ub.r. już „tylko” 178.
Skutecznie pnie się i coraz mocniej zagraża pozycji Żabki Polska Sieć Handlowa Nasz Sklep należąca do GK Specjał. W 2015 r. pod jej szyldem przybyło blisko 450 sklepów, dzięki czemu zepchnęła z podium nadal mocnego Lewiatana, który w ub.r. powiększył się o 119 sklepów.
Witamy w naszym zestawieniu aż pięciu debiutantów. Najmocniejsze wejście ma grupa zakupowa Kropla, powstała zaledwie na początku ub.r. W ciągu roku przystąpiło do niej 215 sklepów. Więcej o Kropli piszemy w artykule na str. 26.
Kolejni debiutanci to Nasz Polski Detal, operator sieci Pokusa i Delfinek (+18 sklepów), Polska Grupa Zakupowa Kupiec (+39) oraz wywodząca się z Warszawy Gildia, której tylko w drugiej połowie roku przybyło aż 50 sklepów. Ostatni nowicjusz zamykający zestawienie to wywodząca się z Kalisza Polska Sieć Handlowa Sami Swoi. Kilka lokalnych sieci znacząco zmieniło lokaty w naszym rankingu. Aż o 10 oczek wyżej – w porównaniu z poprzednim zestawieniem – wskoczyła sieć rozwijana przez Detal Warmia-Mazury (To Tu Supermarket). Równie udany rok miała siedlecka Mirabelka, która przesunęła się o cztery miejsca i znalazła się w gronie 20 największych sieci w Polsce.  
Katarzyna Pierzchała, jh

Katarzyna Pierzchała 2618 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }