Szczegóły projektu ustawy o handlu w niedziele

Zakaz handlu w niedziele, święta, Wigilię oraz w Wielką Sobotę przewiduje obywatelski projekt zmian w przepisach regulujących pracę w niedziele w handlu, przedstawiony w ubiegłym tygodniu przez NSZZ "Solidarność".

Związek proponuje zawęzić handel w Polsce do kilku niedziel w roku, m.in. przedświątecznych i tzw. wyprzedażowych (czwarta niedziela stycznia i druga niedziela lipca).

We wszystkie niedziele mogłyby pracować jedynie sklepy do 50 mkw., ale tylko prowadzone przez właścicieli, a także punkty piekarniczo-ciastkarskie przy zakładach produkcyjnych, stacje benzynowe do 300 mkw., sklepy w szpitalach, na lotniskach, kwiaciarnie, sklepy z dewocjonaliami.

- Nie chcemy przechodzić z jednej skrajności w drugą i uniemożliwiać Polakom robienia w niedzielę jakichkolwiek zakupów - tłumaczy wyłączenia Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

Związkowcy chcą również objąć zakazem zatrudniania w niedziele firmy działające na rzecz handlu w Polsce, ale też poza jej granicami. Planują objąć regulacjami prawnymi także sprzedaż w niedziele poprzez Internet.

 

Katarzyna Pierzchała 2626 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }