Solidarność chce wolnych niedzieli jeszcze w tym roku

- Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uda nam się wprowadzić niedziele wolne od handlu - powiedział "Handlowi Extra" Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność".

Na zorganizowanej 8 marca br. przez Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego razem z Krajową Sekcją Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” konferencji w Sejmie „Zmiany w polskim handlu” związkowiec przekonywał, że pracownicy handlu są przemęczeni pracą siedem dni w tygodniu i nie mają czasu na życie rodzinne. Bujara argumentował, że same pracownice handlu chcą mieć po prostu dzień wolny zamiast wyższych stawek.

Wprowadzanie wolnych niedziel, jego zdaniem, przyniesie zatem same pozytywy. Powołując się na doświadczenia węgierskie uważa on głosy przestrzegające przed pogorszeniem sytuacji gospodarczej oraz wzrostem bezrobocia, za nieuzasadnione.

- Nie boimy się, że spadną obroty w sklepach. One przeniosą się na inne dni, szczególnie na piątki i soboty – przekonywał Bujara. Powoływał się na nowelizację kodeksu pracy z 2006 r., kiedy to wprowadzono zakaz pracy w święta. - Zmiana została społecznie zaakceptowana. W przypadku niedziel będzie tak samo – uważa.

NSZZ „Solidarność” proponuje więc wprowadzenie ustawy specjalnej o pracy w niedziele lub nowelizację kodeksu pracy.

- Będziemy dyskutować m.in. nad tym, czy którą drogą należy wprowadzić zakaz pracy w niedziele. Kiedy podejmiemy już decyzję, zarejestrujemy komitet inicjatywy ustawodawczej i zaczniemy zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy - tłumaczył przewodniczący związku pracowników handlu.

Jak na razie w ubiegłym tygodniu uczestnicy konferencji podpisali list intencyjny ws. powołania komitetu.

Poseł Adam Abramowicz, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego przyznał, że trudno jeszcze przewidzieć, czy projekt „Solidarności” zyska poparcie PiS-u. - Wiele zależy od ostatecznego kształtu dokumentu - zastrzegał.

Katarzyna Pierzchała 2618 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }