PIH apeluje o konsultacje ws. ograniczania handlu alkoholem

Ograniczenia w legalnej sprzedaży to ukłon w stronę szarej strefy. Zaostrzenie tych przepisów może spowodować zamknięcie wielu sklepów na terenie Warszawy - przestrzega Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu. Jednocześnie sugeruje szerokie konsultacje branży z samorządowcami.

W czerwcu ub.r. ustanowiono przepisy ograniczające sprzedaż alkoholu w Warszawie, co skutkuje odbieraniem wielu sklepom koncesji na alkohol.

PIH przypomina, że często takie sklepy, gdzie sprzedawany jest alkohol, funkcjonują od dziesiątek lat i żyją w zgodzie ze swoim sąsiedztwem. Wskutek nowego prawa nagle okazało się, że znajdują się zbyt blisko obiektów chronionych i nie mogą sprzedawać alkoholu, a tym samym nie są w stanie utrzymać się ze sprzedaży tylko produktów spożywczych. Wiele rodzinnych firm zostało lub lada moment zostanie zamkniętych.

- Ponadto absurdalne są takie przypadki, że sklep, który znajduje się 90 m od przedszkola utraci koncesję, a ten, który stoi 102 m od szkoły, zachowa ją. Chcielibyśmy, aby władze miasta przeprowadziły szersze konsultacje społeczne na ten temat. Jesteśmy gotowi do rozmów – komentuje Waldemar Nowakowski, prezes PIH-u.

Katarzyna Pierzchała 2618 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }