Sprzedaż alkoholu: Kolejny protest w Warszawie

"Odbierając koncesję odbieracie pracę", "Chore prawo chore miasto", "Ręce precz od sklepów spożywczych" - pod takimi hasłami protestowali 3 marca przed stołeczni sklepikarze. Na posiedzeniu Rady Miasta żądali uchylenia uchwały wprowadzającej nowe regulacje odnośne sprzedaży alkoholu w Warszawie.

- Nasza manifestacja to protest przeciwko działaniom Rady Miasta Warszawa i wadliwym uchwałom, które skutkują masowym zamykaniem sklepów w stolicy, zwolnieniami pracowników i niższymi wpływami podatkowymi – tłumaczyli protestujący.

Detaliści, na co dzień konkurujący ze sobą w sieciach Chorten, Społem, Top Market, Minuta8, Lewiatan, Carrefour, ABC, Żabka, Delikatesy Centrum wraz z partnerami z firm współpracujących (piekarnie, hurtownie, importerzy) zebrali się w czwartek przed Pałacem Kultury i Nauki, gdzie obradowała Rada Miasta.

Handlowcy zwracali uwagę na konsekwencje uchwały z ub.r., która rozszerzyła katalog obiektów chronionych (m.in. o żłobki, kluby dziecięce, placówki wsparcia dziennego i poradnie psychologiczno-pedagogiczne), zwiększyła z 50 do 100 m odległości od miejsc chronionych, zmieniała też sposób obliczania odległości (teraz do płotu np. szkoły, a nie jej drzwi).

Według protestujących zmiana poskutkowała:

- likwidacją blisko 100 placówek handlowych,

- pozbawieniem zatrudnienia 1000 pracowników, dotychczas zatrudnionych w warszawskich sklepach,

- uszczuplenie budżetu o 10 mln zł w formie dotychczasowych składek ZUS od zwolnionych pracowników,

- uszczuplenie budżetu państwa o 80 mln zł w 2016 r. z tytułu niezapłaconego podatku VAT od zlikwidowanych sklepów (już 36 mln zł nie zostało zapłacone).

Swoje wyliczenia i argumenty przedstawili radnym z Rady Miasta oraz obecnemu na posiedzeniu wiceprezydentowi Warszawy Michałowi Olszewskiemu.

Jednocześnie poinformowali o skierowaniu pozwu zbiorowego o odszkodowanie w wysokości 60-70 mln zł od miasta z tytułu strat wynikających z ograniczeń w sprzedaży alkoholu.

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska zapowiedziała, że utworzy zespół radnych, który zajmie się zasadami sprzedaży alkoholu w mieście.

Katarzyna Pierzchała 2618 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }